Będzie raport o aferze Amber Gold i OLT Express

Dokument przygotowuje Prawo i Sprawiedliwość. Raport ukazuje skalę afery. Wskazuje, że nie jest to kwestia pojedynczych osób, ale sprawa, która rozlała się na całe państwo. –informuje poseł Krzysztof Szczerski, przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. obrony demokratycznego państwa prawa.

-My wskazujemy w tym raporcie, że aby udało się Marcinowi P. dokonać tych wszystkich nieprawidłowości, czy działań niezgodnych z prawem, na te działania musiało złożyć się zaniedbania lub celowe działania ponad trzydziestu instytucji państwa. Od najwyższych władz Polski po samorządy lokalne. To jest ponad 50 osób, ponad 80 wydarzeń, które się musiały złożyć, by to wszystko mogło zadziałać. Czternaście spółek w większości niezgodnie z prawem zakładanych pod nadzorem Krajowego Rejestru Sądowego. Jest to bardzo poważny przykład tego, w jaki sposób funkcjonuje lub nie funkcjonuje polskie państwo. Afera Amber Gold i OLT Express to przykład patologii państwa. – akcentował Krzysztof Szczerski.

Raport będzie poważnym argumentem za powołaniem komisji śledczej w sejmie, dlatego, że jak wyjaśnia poseł, sprawa Amber Gold i OLT Express dotyczy bezpośrednio bezpieczeństwa obywateli w kwestii chociażby funkcjonowania samolotów bez certyfikatów.

-Ta afera pokazuje, że sprawa dotyczyła bezpośrednio bezpieczeństwa obywateli, a także bezpieczeństwa gospodarczego, czy życiowego w takim znaczeniu np. gwarantowania lokat i uczciwości na rynku. Jeśli sprawa dotyczy czegoś tak ważnego, jak bezpieczeństwo obywateli, to sejm nie może uchylać się od tego, żeby wyjaśniać przyczyny tego typu stanu państwa i poszukiwać winnych za ten dramatyczny stan państwa. Ten raport powinien stanowić kolejny argument do tego, że parlament musi powołać komisję śledczą.  – kończy poseł Krzysztof Szczerski.

Wypowiedź Krzysztofa Szczerskiego:

Pobierz Pobierz

 

RIRM

 

drukuj