Będzie odpowiedź Polski ws. Puszczy Białowieskiej

Resort środowiska odpowie na zapytanie Komisji Europejskiej w sprawie Puszczy Białowieskiej – zapowiada minister prof. Jan Szyszko. Komisja rozpoczęła drugi etap postępowania przeciwko Polsce, twierdząc, że działania ministerstwa są niezgodne z podstawami europejskiego programu Natura 2000.

Komisja Europejska zarzuca Polsce m.in. wycinkę stuletnich i starszych drzew oraz działania, które niekorzystnie wpłyną na siedliska i gatunki, ważne z punktu widzenia programu Natura 2000. Spór może zakończyć się w Trybunale Sprawiedliwości. Odpowiedź na zapytanie ws. Puszczy Białowieskiej musi wpłynąć do Komisji w ciągu miesiąca.

– Takie wątpliwości zostaną wyjaśnione, odpowiedź zostanie udzielona, a jak trzeba będzie, to staniemy przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości, a tu myślę, że prawda zawsze zwycięża. Zawsze mówię, że trzeba dyskutować o puszczy w puszczy na bazie konkretnych danych w towarzystwie osób, które w tej puszczy mieszkają – podkreśla prof. Jan Szyszko.

Minister środowiska nie ma wątpliwości, prawo jest po naszej stronie.

– To jest druga procedura. Na te pytanie odpowiemy w odpowiednim czasie. Dziwi nas trochę, że została zastosowana przyspieszona forma. Pamiętam taką przyspieszoną formę odnośnie spraw związanych z Rospudą i wtedy w tej przyspieszonej formie wygraliśmy, a Komisja Europejska zapłaciła koszty postępowania – przypomina minister środowiska.

Konieczność działań ochronnych podejmowanych przez resort środowiska potwierdziła inwentaryzacja Puszczy Białowieskiej. Pozostawienie puszczy samej sobie może zakończyć się jej wymarciem. Dlatego – jak przekonuje resort środowiska – wycinanie chorych drzew jest niezbędne. Od 2012 roku, to jest od masowego pojawienia się kornika, łącznie wycięto 157 tys. drzew, z czego blisko 3 tys. w tym roku.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl