fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Będą zmiany w wydawaniu listu żelaznego?

Szykują się zmiany dot. wydawania listu żelaznego. To dokument gwarantujący oskarżonemu, że nie zostanie aresztowany do czasu prawomocnego ukończenia postępowania.

Grupa posłów PiS chce, aby wydanie takiego listu przez sąd było możliwe, gdy zgodę na to wyrazi prokurator.

W uzasadnieniu wskazują, że obecnie orzecznictwo sądów zmierza w kierunku zmonopolizowania przez nie, nawet w fazie postępowania przygotowawczego, procesu decyzyjnego dot. listu żelaznego.

Poseł PiS Piotr Sak, który reprezentuje wnioskodawców projektu wskazuje, że zmiany mają poprawić funkcjonowanie dotychczasowych przepisów.

– Ta instytucja przez wiele lat nie była modyfikowana, uszlachetniana i nadszedł czas, żeby ją dostosować i urealnić w kontekście dotychczasowych orzeczeń sądów czy też stanowiska doktryny, gdzie były ukazywane okoliczności, które wskazywały na pewne problemy w stosowaniu tychże przepisów – mówi Piotr Sak.

Według informacji prasowych, zmiany dot. tzw. listu żelaznego miałyby być szykowane pod sprawę Leszka Czarneckiego. Poseł Piotr Sak nie zgadza się z taką argumentacją.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl