fot. PAP/ Marcin Bielecki

Bartłomiej Sochański wybrany przez Sejm na sędziego TK

Sejm wybrał adwokata Bartłomieja Sochańskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Wcześniej uzyskał on pozytywną rekomendację komisji sprawiedliwości.


Głosowanie nad kandydaturą na Sali plenarnej Sejmu poprzedziła burzliwa wymiana zdań. Opozycja podkreślała, że jest to tak zwany kolejny sędzia dubler.

Do tych zarzutów odniósł się prezes PiS-u Jarosław Kaczyński. Lider Zjednoczonej Prawicy powiedział, że skład obecnego Trybunału Konstytucyjnego jest całkowicie legalny.

Przypomniał, że przy końcu kadencji 2011-15 dokonano wyboru osób w trybie warunkowym. Prezes PiS zaznaczył, że ten wybór od samego początku był bez prawnego znaczenia.

– To wszystko, co uczyniliśmy później było całkowicie zgodne z prawem, a decyzja Trybunału Konstytucyjnego podjęta bez przestrzegania jakiejkolwiek procedury była decyzją o wartości świstka papieru. Po prostu żadna tego rodzaju decyzja poza procedurą nie ma żadnego prawnego znaczenia. Chciałbym, żeby to w końcu zostało bardzo wyraźnie powiedziane, bo nieustanne powtarzanie o jakichś sędziach dublerach to jest po prostu nadużycie, ciężkie nadużycie, to jest oszukiwanie opinii publicznej – stwierdził Jarosław Kaczyński.

Bartłomiej Sochański urodził się 11 lutego 1955 r. w Szczecinie. Od blisko 40 lat jest adwokatem i radcą prawnym.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj