Barroso: decyzja Szkocji dobra dla Europy

Szef Komisji Europejskiej Jose Barroso oświadczył w piątek, że decyzja Szkotów o utrzymaniu jedności Zjednoczonego Królestwa jest dobra dla Europy. Z wyniku szkockiego referendum cieszy się też szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

Barroso, komentując wynik czwartkowego referendum w sprawie niepodległości Szkocji, w którym większość opowiedziała się za pozostaniem w Wielkiej Brytanii oświadczył, że cieszy się z tej sytuacji.

– Cieszę się z decyzji narodu szkockiego o utrzymaniu jedności Zjednoczonego Królestwa. To dobry wynik dla zjednoczonej, otwartej i silniejszej Europy, której broni Komisja Europejska – oświadczył Jose Barroso.

Dodał, że KE cieszy się również z tego, iż przez wiele minionych lat szkocki rząd i szkocki naród wiele razy potwierdzali swoje europejskie zaangażowanie.

– Komisja Europejska będzie nadal angażować się w dialog ze szkockim rządem w dziedzinach, które są w jego kompetencjach i są ważne dla przyszłości Szkocji, w tym w sprawach dotyczących miejsc pracy i wzrostu, energii, zmian klimatycznych i ochrony środowiska oraz poprawy regulacji – oświadczył Barroso.

Przewodniczący Rady Europejskiej podkreślił ze swej strony, że szanuje i cieszy się z wyboru, dokonanego przez naród szkocki.

– Zjednoczone Królestwo jest i pozostanie ważnym członkiem UE, na czym skorzystają wszyscy obywatele i wszystkie kraje Unii Europejskiej – mówił Van Rompuy.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz powiedział w rozmowie z niemieckim radiem Deutschlandfunk, że wynik referendum w Szkocji przyjął z ulgą.

– Jestem zadowolony z wyniku. Myślę, że w Wielkiej Brytanii odbył się wewnętrzny, demokratyczny proces, w którym referendum uznane zostało przez rząd w Londynie. To, że przebiegło to właśnie w taki sposób, uspokoiło mnie. I muszę przyznać: wynik przyjąłem z ulgą – powiedział Schulz.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl