fot. PAP/EPA

Szkocja chce referendum niepodległościowego

Szkocja domaga się kolejnego referendum niepodległościowego. Nie chcą się na to zgodzić władze Wielkiej Brytanii.

Największym zwycięzcą ostatnich wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii, tuż obok partii Borisa Jonsona, była Szkocka Partia Narodowa. Uzyskała ona 48 mandatów.

– Oszałamiająca wygrana w wyborach ostatniej nocy. Szkocka Partia Narodowa wzmacnia się i odnawia mandat, jaki mieliśmy z poprzednich wyborów, aby zaoferować obywatelom Szkocji wybór nad ich przyszłością – mówiła Nicola Sturgeon, premier Szkocji, tuż po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów.

Liderka partii domaga się kolejnego referendum niepodległościowego.

Faktem jednak jest, że to Boris Jonson ma przewagę w brytyjskim parlamencie. A on na drugie referendum wyrazić zgody nie chce.

– Wydaje mi się, że tu w skrajnym wypadku nie można nawet wykluczyć scenariusza katalońskiego, tzn. nielegalnego referendum niepodległościowego w Szkocji zorganizowanego wbrew rządowi w Londynie – podkreślał politolog dr Tomasz Niedokos.

W Hiszpanii od kilku miesięcy trwają protesty. Podczas zgromadzeń dochodzi do brutalnych starć separatystów z policją.  Manifestujący domagają się w ten sposób zwolnienia z więzienia dziewięciu katalońskich separatystów    odpowiedzialnych za organizację w regionie nielegalnego referendum niepodległościowego.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl