Ban Ki Mun wzywa do szybkiego przyjęcia rezolucji ws. Syrii

Otwierając we wtorek debatę generalną 68. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun powiedział, że liczy na szybkie przyjęcie rezolucji ws. broni chemicznej Syrii oraz podjęcie akcji humanitarnej w tym kraju.

Ban dodał, że wszystkie państwa powinny przestać dozbrajać strony konfliktu w Syrii, by nie przyczyniać się do dalszego rozlewu krwi w ramach toczącej się tam wojny domowej. Wezwał też do zorganizowania negocjacji pokojowych, które zakończą ten konflikt, będący obecnie „największym wyzwaniem” dla pokoju na świecie.

Ban oświadczył, że reakcja na użycie broni chemicznej na przedmieściach Damaszku nadała impet wysiłkom dyplomatycznym na rzecz znalezienia rozwiązania dla syryjskiego konfliktu i była „pierwszym znakiem jedności” wspólnoty międzynarodowej „od zbyt długiego czasu”. „Zwycięstwo wojskowe (w Syrii) jest iluzją. Jedynym rozwiązaniem jest porozumienie polityczne” – podkreślił sekretarz generalny ONZ, zwracając się do szefów państw i rządów z ponad 130 krajów, zebranych w siedzibie ONZ.

„Wzywam syryjski rząd i opozycję – i wzywam was wszystkich w tej sali, którzy macie na nich wpływ – aby umożliwić zorganizowanie konferencji (pokojowej) Genewa 2” – dodał Ban. Zaapelował też o ukaranie osób winnych użycia gazów bojowych w Syrii. Sekretarz generalny ONZ powiedział też, że wezwania do udzielenia międzynarodowej pomocy Republice Środkowoafrykańskiej nie przyniosły wystarczającego wkładu. „Ład publiczny załamał się” w tym kraju, a miliony osób odcięte są od jakiejkolwiek pomocy – dodał Ban.

Społeczność międzynarodowa musi wyegzekwować zakaz broni chemicznej w Syrii – podkreślił we wtorek Barack Obama na sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Oświadczył, że Rada Bezpieczeństwa ONZ musi uchwalić „mocną rezolucję”, by zapewnić, że Syria dotrzyma zobowiązań dotyczących pozbycia się broni chemicznej. Prezydent zapowiedział, że USA przeznaczą dodatkowo 340 milionów USD na pomoc humanitarną dla Syrii, i wezwał inne kraje do udziału w tej pomocy.

Debata generalna 68. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ potrwa do 4 października.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl