fot. twitter.com/ipngovpl

Badacze IPN poszukują na Opolszczyźnie szczątków żołnierzy NSZ

Badacze IPN poszukują na Opolszczyźnie szczątków żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oddziału kpt. Henryka Flamego ps. „Bartek”.

Rozpoczęte w tym tygodniu prace prowadzone są w okolicach miejscowości Barut. Żołnierze „Bartka” stanowili największą jednostkę walczącą z władzą komunistyczną w Beskidach. Bezpieka chcąc ją rozbić, zorganizowała specjalną akcję. Żołnierzy zamordowano 1946 r. w 3 miejscach Opolszczyzny.

– Jednym z nich jest Polana Śmierci w pobliżu miejscowości Barut, gdzie trwają prace – powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk, szef Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

– Trzeba przypomnieć, że około 100 osób, pod pozorem wyjazdu na Zachód, zostało w wyniku prowokacji ubeckiej wywiezionych na tereny Opolszczyzny i w trzech różnych miejscach zlikwidowanych – dodał.

Prace poszukiwawcze w okolicach miejscowości Barut mają trwać około dwóch tygodni. Badacze IPN pozostaną tam do przyszłego tygodnia.

Z kolei w drugiej połowie lipca ponownie mają rozpocząć się prace na terenie dawnego aresztu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Niedawno odkryto tam zamurowany karcer i prawdopodobnie nie jest to ostatnie tego typu odkrycie.

RIRM

drukuj