fot. Tomasz Strąg

B. Szydło: Rząd zgłosi uwagi do projektu opinii Komisji Weneckiej

Wyciek projektu opinii Komisji Weneckiej ws. Polski pokazuje intencje tych, którzy nakręcają złe emocje – podkreśliła premier Beata Szydło w sobotnich „Rozmowach niedokończonych” na antenie TV Trwam. Jak zapewniła, poszczególne ministerstwa odniosą się do uwag organu doradczego Rady Europy.

O wpłynięciu projektu opinii Komisji Weneckiej ws. Trybunału Konstytucyjnego poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek. Wcześniej do dokumentu nadesłanego przez doradczy organ Rady Europy dotarła „Gazeta Wyborcza”. Do sprawy na antenie TV Trwam odniosła się premier Beata Szydło.

Wyciekł do mediów projekt opinii, bo to, o czym dzisiaj mówią „Gazeta Wyborcza” czy TVN, to jest projekt opinii, który został nam przesłany, do którego my się ustosunkujemy, zgłosimy swoje uwagi. W tej chwili trwa analiza – jest on tłumaczony, ponieważ został napisany prawniczym językiem po angielsku – wskazywała szefowa rządu.

Dodała, że nadesłany dokument otrzymają poszczególne resorty. „Odniosą się one do części, które dotyczą konkretnie ich zakresu działania” – tłumaczyła.

My te uwagi prześlemy do Komisji Weneckiej. Ustosunkujemy się do tego, zgłosimy swoje uwagi, a opinia zostanie wydana dopiero 12 marca – zaznaczyła premier.

Jak mówiła, mamy do czynienia z rutynowym działaniem Komisji Weneckiej, która przed wydaniem ostatecznej opinii, prosi rząd o ustosunkowanie się do wstępnego projektu.

Dzisiaj wycieka to do mediów. Ja myślę, że to pokazuje intencje tych, którzy nakręcają złe emocje i nie zastanawiają się nad meritum sprawy. Ja również chciałabym, żeby Trybunał Konstytucyjny działał sprawnie – podkreśliła Beata Szydło.

Zapewniła, że jej rząd zrobi wszystko, aby Trybunał Konstytucyjny – podobnie, jak każdy inny sąd w Polsce – był sądem niezawisłym. Jedynym rozwiązaniem problemu TK – według premier – jest zmiana prawa. Jak dodała, wciąż brakuje woli porozumienia ze strony opozycji.

Mówię to z przykrością. Wczoraj, kiedy spotykałam się z ludźmi na spotkaniach, mówiąc o naszych 100 dniach, nikt nie zapytał o Trybunał Konstytucyjny. Wielu ludzi mówiło, że cieszy się, że jest program „500 plus” – powiedziała szefowa rządu.

Wskazała, że opinia wydawana przez Komisję Wenecką nie będzie wiążąca dla Polski.

Władze polskie suwerennie podejmują decyzje dotyczące naszych wewnętrznych spraw. Kierujemy się interesem narodu. (…) Komisja Wenecka doradza, poddaje pod rozwagę, a państwo, które taką opinie otrzymuje, podejmuje decyzję, w jakim stopniu te zalecenia Komisji Weneckiej wprowadza – zaznaczyła Beata Szydło.

* * *

Całość sobotniej audycji „Rozmowy niedokończone” z udziałem polskiej premier:

 

RIRM

drukuj