B. Szydło: Raport przyjęty przez PE istotny dla rozwoju Polski

Rząd kładzie duży nacisk, by w najbliższym czasie były realizowane projekty infrastrukturalne w północno-wschodniej Polsce – powiedziała premier Beata Szydło. Szefowa polskiego rządu odniosła się w ten sposób do raportu, który przyjął Parlament Europejski.

W dokumencie, którego autorem jest europoseł Tomasz Poręba, zwrócono uwagę na braki infrastrukturalne na wschodzie Europy. Raport poparło ponad pół tysiąca europosłów.

W ocenie premier dzięki temu, że raport został przyjęty, rząd będzie wyposażony w bardziej skuteczne narzędzie, które powoli inwestować w rozwój północno-wschodniej Polski.

– To jest oczywiście bardzo istotne przede wszystkim dla rozwoju Polski, gdyż są to informacje, które będziemy w najbliższych latach przekuwali na konkretne projekty infrastrukturalne. Dzięki temu Polska północno-wschodnia, region wschodni Polski, ale również cała nasza ojczyzna będą dynamicznie i szybciej się rozwijać. Przede wszystkim budujemy łączniki poza krajem, łączące nas z pozostałymi krajami Europy Środkowo-Wschodniej. To pokazuje, że można skutecznie działać na rzecz polskiego państwa będąc w Parlamencie Europejskim – powiedziała premier Beata Szydło.  

Europosłowie podkreślili, że zintensyfikowanie prac nad takimi projektami jak m.in. Via Carpatia dałoby ważny impuls do poprawy połączeń infrastrukturalnych w regionie. Trasa ma biec przez Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję.

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podkreślił, że rząd poprzez ogłaszane przetargi na budowy dróg domyka tzw. ruszt komunikacyjny.

– Z punktu widzenia interesów naszego kraju to wielkie wydarzenie, które miało miejsce w Brukseli, odłoży się na pewno korzystnie na rozwoju sieci komunikacyjnej w naszym kraju. Jutro komunikujemy dalej. Realizujemy w dalszym ciągu Via Carpatię, szukamy środków na łączenie głównych ciągów dróg ekspresowych – mamy nadzieję, że również autostradowych – w naszym kraju. Jak już powiedziałem: tworzenie rusztu komunikacyjnego, ktory będzie bardzo ważną częścią wsparcia naszej gospodarki. Bo tam, gdzie jest dobra komunikacja, tam jest zainteresowanie wszystkich tych, którzy lokują swoje przedsięwzięcia gospodarcze – wskazywał Andrzej Adamczyk.

Raport PE nie jest wiążącym prawnie dokumentem, ale jest wskazówką polityczną, na podstawie której swoje decyzje może podejmować Komisja Europejska.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl