B. Kempa: Kiedy tylko pierścień ognia wokół Wschodniej Guty zmaleje, razem z organizacjami pozarządowymi, wyślemy tam pomoc

Polski rząd wspólnie z organizacjami pozarządowymi dostarczy pomoc humanitarną do Wschodniej Guty w Syrii. Minister do spraw pomocy humanitarnej Beata Kempa jest już po konsultacjach w tej sprawie. Polityk w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja podkreśliła, że jesteśmy gotowi udzielić wsparcie Syryjczykom, jeśli tylko pozwoli na to sytuacja.

Pomoc miałaby trafić do ofiar ostatnich działań wojennych we Wschodniej Gucie. Tylko wczoraj w wyniku nalotów sił rządowych zginęło tam, co najmniej 13 cywilów. O 4 lutego – jak podaje ONZ – życie straciło na tym terenie, co najmniej 246 cywilów, rannych było natomiast 878.

Nasz kraj planuje przekazać im m.in. żywność, leki i odzież – mówiła minister Beata Kempa.

Po bardzo dobrych, szczegółowych rozmowach uznaliśmy, że jest możliwość wwiezienia tam pomocy humanitarnej. Chodzi głównie o leki, żywność, ubrania, koce, opatrunki. Mogłaby to zrobić jedną z naszych organizacji, która jest już na to gotowa. Będziemy starali się jak najszybciej wesprzeć, jak tylko będzie to możliwe, finansowo oferujących taką pomoc. Te osoby są gotowe wjechać na teren Wschodniej Guty jak najszybciej, w momencie, kiedy ten pierścień ognia, który jest wokół Wschodniej Guty zostanie przerwany. Czekamy na tę chwilę – akcentowała minister.

Rada Bezpieczeństwa ONZ dziś po południu ma głosować w sprawie projektu rezolucji domagającej się 30-dniowego rozejmu w Syrii. Miałoby to umożliwić dostawy pomocy medyczną i ewentualną ewakuację.

Syryjskie wojska rządowe oblegają Wschodnią Gutę od 2013 r. Siły te wraz z sojusznikami odcięły też drogi, którymi przemycano do tego regionu żywność i leki. W dramatycznych warunkach przebywa tam ponad 400 tys. osób.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl