B. Kempa o zmianach w Konstytucji: niezbędna szeroka analiza

System wykonywania władzy, kwestia kohabitacji czy JOW-y – to tylko część zapisów Konstytucji, nad którymi potrzebna jest dyskusja. Mówiła o tym przyszła szefowa KPRM Beata Kempa w programie „Polski Punkt Widzenia” na antenie TV Trwam. Polityk odniosła się w ten sposób do propozycji zmiany ustawy zasadniczej.

Marszałek senior Kornel Morawiecki w przemówieniu inaugurującym VIII kadencję Sejmu powiedział, że nowy rząd powinien zaproponować Polsce i światu nową konstytucję.

Przyszła szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów nie wykluczyła takiej możliwości. Zaznaczyła jednak, że aby tak się stało, niezbędne są szeroka analiza i rozmowy.

– Powinna zostać powołana Komisja Konstytucyjna. Nie wykluczamy, że i opozycja może wnieść taki projekt Konstytucji. Co prawda, trzeba zebrać około 90 podpisów, aby akt takiej wagi wnieść,  ale dyskusja nas na pewno nie ominie. Jeśli w polskim parlamencie miałaby być przyjmowana Konstytucja już w tej kadencji, byłoby wręcz idealnie. Powinna być przyjmowała w jak najszerszym konsensusie. Warto, aby było ponad 400 posłów. Wtedy będziemy mogli powiedzieć, że ustaliliśmy dobre i zgodnie z wolą narodu prawo – mówiła Beata Kempa.

Poseł, a niebawem minister Beata Kempa zwróciła uwagę, że uchwalona w okresie transformacji ustrojowej konstytucja RP jest  niedostosowana do dzisiejszych czasów. Wiele artykułów trzeba doprecyzować, a niektóre zmienić czy usunąć –wskazała.

Konstytucję RP uchwalono 2 kwietnia 1997 roku. Weszła w życie 17 października tego samego roku. Złożona jest z preambuły i 13 rozdziałów, w tym z 243 artykułów.

RIRM

drukuj