Austria: Marszałek Senatu wziął udział w akcji Narodowe Czytanie

Akcje takie jak Narodowe Czytanie wzmacniają naszą narodową jedność; kontynuujcie je w kolejnych latach i zachęcajcie młodzież do czytania wielkich dzieł literatury polskiej – apelował w sobotę w Wiedniu do Polonii marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Marszałek Senatu w polskiej ambasadzie w Wiedniu wziął udział w akcji propagowania bogactwa polskiej literatury oraz popularyzacji czytelnictwa Narodowe Czytanie. Tegoroczna edycja akcji ruszyła na początku września; w jej ramach czytane są fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.

Razem z Karczewskim czytali je – z podziałem na role – ambasador Polski w Austrii Jolanta Róża Kozłowska, aktor Zygmunt Józefczak, Krzysztof Weronowski-Ptaszyński (ZHP) oraz uczennica Szkolnego Punktu konsultacyjnego.

Stanisław Karczewski powiedział zgromadzonym w ambasadzie przedstawicielom Polonii, że czytanie „Przedwiośnia” jest „pretekstem do prowadzenia dialogu i rozmowy”.

„Ja odnoszę wrażenie, i to mnie cieszy, że ten dialog partnerski rozwija się i trwa dzięki dużej aktywności Polonii” – zaznaczył.

Podkreślił, że by to umożliwić zwiększono w 2018 r. środki przeznaczone na Polonię o jedną trzecią w stosunku do kwoty wcześniejszej.

Marszałek Karczewski podkreślał też, że zależy mu na oświacie polonijnej i wizytach młodych polskiego pochodzenia w Ojczyźnie. Podkreślił, że w tym roku ponad 8 tys. z nich odwiedziło Ojczyznę.

„Oni w Polsce wypoczywają, ale też uczą się, poznają polską historię, a po wyjeździe mówią, że zakochują się w Polsce” – powiedział.

Marszałek Senatu zaznaczył, że takiemu „wzmacnianiu narodowej jedności” służą takie akcje jak Narodowe Czytanie.

„Dlatego chcemy zachęcić państwa również do Czytania Narodowego w kolejnych latach; zachęcajcie młodzież do czytania wielkich dzieł literatury polskiej” – apelował Stanisław Karczewski.

Ambasador Jolanta Róża Kozłowska mówiła, że akcja „jest potwierdzeniem mocnych więzi łączących Polskę z ogromną rzeszą obywateli rozproszonych na świecie”.

Przypomniała, że w czasie rozpoczętej w sobotę wizyty marszałek Senatu spotka się ze swoją austriacką odpowiedniczką, Inge Posch-Gruską. Powiedziała, że podczas tego spotkania Karczewski będzie mógł poruszyć nie tylko temat współpracy bilateralnej, ale również upamiętnienia polskich ofiar obozów koncentracyjnych oraz zakupu trzech działek, będących pozostałością po obozie Mauthausen-Gusen. Jak oceniła, taki krok „spotkałby się z bardzo dobrym przyjęciem wspólnoty międzynarodowej i wszystkich Polaków”.

Ambasador przedstawiła też zgromadzonym niedawno powołanego polskiego konsula w Wiedniu Bartłomieja Rosika, który zadeklarował działanie na rzecz szkolnictwa polskiego w Austrii, ochrony miejsc pamięci m.in. 1 tys. ofiar obozu Mauthausen-Gusen.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl