fot. PAP/Darek Delmanowicz

S. Karczewski o obronie dobrego imienia Polski: ważna jest edukacja

W kwestii obrony dobrego imienia Polski i Polaków ważna jest edukacja i tą drogą rząd Zjednoczonej Prawicy będzie szedł, dotując polonijną oświatę – powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

W ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju trwa także Polonijne Forum Ekonomiczne. Podczas panelu marszałek Senatu zwrócił uwagę, że w tegorocznym budżecie zwiększono finansowanie na Polonię do 100 mln zł, z czego ponad 1/3 środków dedykowana jest na oświatę.

W debacie podczas panelu pt. „Obrona dobrego imienia Polski i Polaków” uczestnicy odnieśli się m.in. do tematu styczniowej nowelizacji ustawy o IPN.

W dyskusji głos zabrał minister w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski. Zaznaczył, że Polonia jest liczna i nasz głos musi być wysłuchany.

– Nas jest dużo. Możemy wiele znaczyć, tylko też sami musimy w to uwierzyć (…), że nas głos musi być wysłuchany, żeby władze tego państwa, tej drugiej ojczyzny, w której Polacy mieszkają, muszą się liczyć z Polakami. To jest rzecz, która też w jakimś sensie się zmienia. Wezmę przykład z moich ostatnich rozmów we Włoszech. Tam Polska jest już w tej chwili postrzegana zupełnie inaczej. Również dzięki temu Polacy są aktywni, działają, w tych swoich miejscach potrafią pokazać tego naszego narodowego ducha – wskazał Adam Kwiatkowski.

Dziś gościem specjalnym Forum w Krynicy będzie premier Mateusz Morawiecki.

RIRM

drukuj