Australia – Zakończyło się spotkanie G20

Pobudzenie wzrostu gospodarczego na poziomie 2 proc. PKB – to cel państw G20 na najbliższe 5 lat. W Australijskim Brisbane zakończyło się dwudniowe spotkanie przywódców najbogatszych państw świata.

Szczyt jeszcze przed wydaniem przez przywódców końcowego komunikatu opuścił prezydent Rosji Władimir Putin, który znalazł się w ogniu krytyki.

Walka z wirusem Ebola, ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, sprawa bezpieczeństwa energetycznego oraz zagrożenia ze strony państw korzystających z gazu i ropy naftowej jako narzędzi polityki zagranicznej – to najważniejsze tematy, którymi zajmowali się przywódcy państw z G20 .

W porządku obrad znalazło się także zagadnienie dotyczące pokonania skutków światowego kryzysu finansowego. Przygotowano wspólny plan pobudzenia światowej gospodarki. Pieniądze wydane zostaną przede wszystkim na rozwój infrastruktury i zwiększenie handlu.

– Jesteśmy jeszcze daleko od osiągnięcia wielostronnego porozumienia w sprawie handlu, dlatego wszystko, co mogę powiedzieć, to to, że my, Europejczycy powinniśmy  zrobić wszystko, aby nie pozostawać w tyle – mówiła kanclerz Niemiec Angela Merkel.

To z kolei ma pozwolić na stworzenie milionów nowych miejsc pracy. Odpowiedzialność za wdrażanie tych ustaleń będzie spoczywać na państwach G20. Plan będzie także monitorować Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Podczas szczytu nie zabrakło również słów krytyki, które padły pod adresem prezydenta Rosji Władimira Putina za działania Rosji na Ukrainie. Amerykański prezydent Barack Obama oświadczył, że rosyjska agresja na Ukrainę zagraża światu; z kolei premier Wielkiej Brytanii David Cameron oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel ostrzegli przed możliwością dalszych sankcji wobec Rosji. Władimir Putin nie chciał pokazać, by to chłodne przyjęcie na szczycie było powodem jego wcześniejszego opuszczenia Australii.

– Gospodarz spotkania premier Tony Abbott stworzył bardzo przyjemną atmosferę wspólnej pracy. W niektórych aspektach nasze poglądy się różnią. Ale dyskusja  była kompletna i pożyteczna – skomentował szczyt Władimir Putin.

W związku z konfliktem na wschodniej Ukrainie UE nałożyła do tej pory sankcje wizowe i finansowe na ponad 110 osób, w tym rosyjskich polityków, wojskowych i osoby z otoczenia Kremla, a także ponad 20 firm.

 

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl