fot. PAP/EPA

Australia: Ks. kard. G. Pell napisał pamiętniki, w których wspomina czas spędzony w więzieniu

Ksiądz kardynał George Pell z Australii, który został skazany za rzekome czyny pedofilskie i spędził ponad rok w więzieniu, zanim Sąd Najwyższy potwierdził jego niewinność, napisał pamiętniki opisujące czas, jaki spędził niesłusznie odbywając karę. Wspomnienia te ukażą się 15 grudnia – informuje Associated Press.

Wspomnienia dotyczą pierwszych pięciu miesięcy, jakie ks. kard. George Pell spędził w więzieniu. Książka zawiera szczegółowy opis sprawy, w której sądzony był ksiądz kardynał, daje również wgląd w wewnętrzne życie duchownego, refleksje nad upokorzeniem i cierpieniem, jakich doznał w więzieniu, a także uwagi na temat pontyfikatu papieża Franciszka – relacjonuje agencja Associated Press, która dotarła do egzemplarza nieopublikowanych jeszcze wspomnień.

Książka pod tytułem „Dziennik więzienny: kardynał składa apelację” ukaże się 15 grudnia nakładem amerykańskiego wydawnictwa katolickiego Ignatius Press i będzie pierwszym tomem wspomnień duchownego. Zysk ze sprzedaży ma pomóc księdzu Kardynałowi w spłacie rachunków za usługi prawne.

Australijski ksiądz Kardynał został skazany na początku marca 2019 r. przez sąd pierwszej instancji na sześć lat więzienia za rzekome przestępstwa seksualne. Zarzuty zostały podtrzymane w sądzie apelacyjnym, ale w kwietniu 2020 r. Sąd Najwyższy uchylił ten wyrok i nakazał zwolnienie duchownego z więzienia. Od początku procesu ksiądz Kardynał powtarzał, że jest niewinny.

Urodzony w 1941 r. George Pell był biskupem pomocniczym, a od 2001 r. metropolitą Melbourne. W latach 2001-14 sprawował funkcję metropolity Sydney. Papież Franciszek mianował go w 2013 r. członkiem Rady Kardynałów, a rok później prefektem Sekretariatu ds. Ekonomii Stolicy Apostolskiej.

PAP/radiomaryja.pl

drukuj