fot. PAP/Darek Delmanowicz

Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej chce powołania instytucji, która pomoże pomówionym i niewinnym kapłanom

Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej chce powołania kościelnej instytucji, która pomoże pomówionym i niewinnym kapłanom. Stosowne działania w tym kierunku mają zostać podjęte już w styczniu. Akcja apeluje o wsparcie prawników i ekspertów.

Potrzeba powołania instytucji wynika z masowych ataków na Kościół i księży, którzy niesłusznie oskarżeni są pozostawieni sami sobie.

Dr Artur Dąbrowski, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej, wskazał, że inicjatywa wymaga dobrego przygotowania.

– Oczywiście to wszystko jest delikatną sprawą, w której trzeba służyć tak, jak życzyłby sobie tego Pan Jezus. Pewnie zaraz zostaną podniesione głosy, mówiące, że chcemy ukrywać i tuszować. My nic nie chcemy ukrywać i tuszować. Chcemy sprawdzić tych, którzy do nas przyjdą  i pomóc im. Jestem po wielu spotkaniach z osobami pomówionymi, które żyją na skraju załamania nerwowego. Trzeba do tego uruchomić cały sztab ludzi, nie tylko prawników, ale i psychologów, którzy udzielą wsparcia. Potrzeba także osób, które usiądą i porozmawiają z takim kapłanem, dostrzegając w nim drugiego człowieka – podkreśla prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej.

Akcja Katolicka zwraca uwagę, że funkcjonująca przy Konferencji Episkopatu Polski Fundacja św. Józefa nie zajmuje się sprawami pomówionych kapłanów. Takich zadań w swoich statusach nie ma większość tego typu organizacji w Polsce.

W mediach mało kto mówi o oczyszczonych z zarzutów kapłanach posądzonych o deprawację małoletnich.

 

RIRM

drukuj