Australia: Gigantyczny sztorm pustoszy wschodnie wybrzeża

Niezwykle silny sztorm szaleje już trzeci dzień u wschodnich wybrzeży Australii powodując milionowe straty w rejonie Sydney i innych miast. Co najmniej 3 osoby poniosły śmierć.

Wiatr o prędkości ponad 135 km/godz i intensywne ulewy spowodowały lokalne powodzie i zdewastowały linie energetyczne. Ponad 200 tys. domów zostało pozbawionych prądu a wiele zostało zniszczonych lub poważnie uszkodzonych.

Gigantyczne fale o wysokości dochodzącej do ponad 11 metrów atakują plaże. Uniemożliwiły m. in. zawinięcie do portu dużego wycieczkowca.

Meteorolodzy ostrzegli w środę, że na północ od Sydney uformował się nowy ośrodek burzowy, który nabiera siły.

Sztorm wyrządził znaczne zniszczenia w Sydney łamiąc drzewa, zrywając linie energetyczne i unieruchamiając sygnalizację świetlną na ulicach. Wiele arterii komunikacyjnych jest zupełnie zalanych. Fatalna pogoda spowodowała chaos w komunikacji podmiejskiej. Opóźnienia i odwołane kursy pociągów spowodowały, że tysiące osób nie mogło dotrzeć do pracy a później powrócić do domów.

Premier stanu Nowa Południowa Walia Mike Baird wezwał mieszkańców aglomeracji Sydney do unikania niepotrzebnych podróży i unikania – w miarę możliwości – podróżowania w godzinach szczytu.

Żywioł wyrządził szczególnie duże zniszczenia w mieście Dungog położonym w odległości 200 km na północ od Sydney. We wtorek znaleziono tam trzy ofiary śmiertelne – kobietę i dwóch mężczyzn. Według lokalnych mediów, zmarli oni w swych domach odcięci przez wzbierające wody powodziowe.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl