fot. PAP/EPA

Arif Alvi zaprzysiężony na prezydenta Pakistanu

Dotychczasowy parlamentarzysta rządzącego Pakistańskiego Ruchu na rzecz Sprawiedliwości (PTI) Arif Alvi, wybrany w zeszłym tygodniu przez kolegium elektorskie na nowego prezydenta Pakistanu, został w niedzielę zaprzysiężony na tym stanowisku.

„Przysięgam, że pozostanę wierny i lojalny wobec Pakistanu, że uczciwie, na miarę moich możliwości, będę wywiązywać się ze swoich obowiązków (…) zawsze w interesie solidarności, uczciwości, suwerenności i dobrobytu w Pakistanie” – oświadczył nowy szef państwa podczas ceremonii, na której obecni byli premier z ministrami, dowódcy wpływowej w kraju armii oraz dyplomaci.

Alvi zastąpił Mamnoona Hussaina, sojusznika byłego premiera Nawaza Sharifa z Pakistańskiej Ligi Muzułmańskiej Nawaz.

Prezydent w Pakistanie wybierany jest w tajnym głosowaniu na 5-letnią kadencję przez kolegium elektorskie złożone z Senatu, Zgromadzenia Narodowego i czterech zgromadzeń prowincjalnych. Jego rola została jednak znacznie ograniczona w poprawce konstytucyjnej z 2010 roku.

Pochodzący z największego pakistańskiego miasta Karaczi 69-letni Alvi to z wykształcenia dentysta. Jak podało PTI, w 1969 roku działał w ruchu studenckim i walczył o demokrację w trakcie wojskowych rządów Muhammada Ayuba Khana. Od założenia tej partii w 1996 roku jest jej członkiem.

PTI, populistyczna partia Imrana Khana, wygrała wybory parlamentarne 25 lipca, ale nie uzyskała większości, co zmusiło ją do sformowania koalicji. W kampanii Khan, były krykiecista, obiecywał wyrugowanie endemicznej korupcji i przełamanie monopolu potężnych posiadaczy ziemskich na władzę polityczną.

Nowy pakistański rząd będzie musiał zmierzyć się z wieloma poważnymi i palącymi problemami, od panującego w kraju kryzysu gospodarczego i walutowego, przez pogarszające się relacje z USA, po coraz dotkliwsze niedobory wody w całym kraju.

PAP/RIRM

drukuj