Arcybiskup Parolin obejmie swój urząd

Ks. abp Pietro Parolin obejmie dzisiaj urząd sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej,  zastępując zasłużonego dla Kościoła ks. kard. Tarcisio Bertone, który przechodzi na emeryturę.

Sekretarz Stanu to jedna z najważniejszych w hierarchii Stolicy Apostolskiej osób. Zadanie, które mnie czeka, jest trudne, ale jestem tego w pełni świadomy – tak ks. abp Pietro Parolin ocenił czekającą go misję pełnienia funkcji watykańskiego sekretarza stanu, którą powierzył mu Ojciec Święty Franciszek.

Arcybiskup Parolin pochodzi z okolic Vicenzy, gdzie ukończył seminarium duchowne. Święcenia kapłańskie przyjął w 1980 roku. Studiował w Rzymie prawo kanoniczne, przygotowując się do kościelnej służby dyplomatycznej, do której wstąpił w 1986 roku. Pracował w papieskich przedstawicielstwach w Nigerii i w Meksyku, a następnie w Sekretariacie Stanu w sekcji relacji z państwami. Od 2002 r. pełnił tam funkcję podsekretarza. W 2009 r. Benedykt XVI mianował go nuncjuszem w Wenezueli, wynosząc jednocześnie do godności arcybiskupiej.

Ksiądz prałat Parolin przebywał w Polsce w 2007 roku jako oficjalny przedstawiciel Papieża i Stolicy Apostolskiej na VII Dzień Papieski. Wygłosił wówczas referat na temat przełomowego znaczenia Jana Pawła II dla rozumienia papieskiej dyplomacji jako narzędzia obrony praw i godności człowieka.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl