fot. PAP/EPA

Ks. kard. P. Parolin przed rozmowami w Moskwie: Pokój jest priorytetem

Watykański sekretarz stanu ksiądz kardynał Pietro Parolin powiedział w wywiadzie dla włoskiego dziennika „Corriere della Sera”, że w czasie swej zbliżającej się wizyty w Rosji przypomni o priorytecie pokoju.

Ksiądz kardynał Pietro Parolin podkreślił, że o ile nie dojdzie do niespodziewanych zmian w programie, to w czasie swej wizyty w Rosji 20-24 sierpnia spotka się z prezydentem tego kraju Władimirem Putinem i prawosławnym patriarchą moskiewskim i całej Rusi Cyrylem.

– W tym historycznym momencie, w którym obserwujemy wzrost napięć i konfliktów w różnych częściach świata, pokój stanowi dla papieża Franciszka i dla mnie osobiście jasny priorytet – zaznaczył ks. kard. Pietro Parolin.

Zapewnił, że Stolica Apostolska jest szczególnie zainteresowana wschodnią częścią Europy, która – jak dodał – „ma do odegrania rolę w dążeniu do większej stabilizacji kontynentu i większej jedności, włącznie z relacjami między Wschodem a Zachodem”.

Ksiądz kardynał wyraził przekonanie, że należy wykorzystywać każdą okazję, by „zachęcać do wzajemnego szacunku, dialogu oraz współpracy w perspektywie krzewienia pokoju”.

Dodał, że Kościół będzie zawsze wzywał wszystkich rządzących na naszej planecie, aby „nie przedkładali narodowych i partykularnych interesów ponad dobro wspólne oraz by szanowali prawo międzynarodowe”; „nie prawo siły, ale siłę prawa” – zaznaczył.

Zapytany o to, czy Watykan jest zaniepokojony rosnącym napięciem między Rosją a USA, odparł, że ufa, iż obie strony będą umiały działać z należną odpowiedzialnością, by uniknąć eskalacji.

Ks. kard. Pietro Parolin wyjaśnił, że celem jego wizyty w Moskwie nie jest przygotowanie podróży papieża Franciszka do Rosji.

– Pragnę jednak, aby z Bożą pomocą mogła ona wnieść pewien wkład także w tym kierunku  – powiedział ksiądz kardynał.

PAP/RIRM

drukuj