Archiwa polonijne z Francji i Wielkiej Brytanii trafiły do Archiwum Akt Nowych

Do warszawskiego Archiwum Akt Nowych trafiły archiwa polonijne z Francji oraz Wielkiej Brytanii. Dokumenty zostały przekazane przez Instytut Polski i Muzeum im. gen. Władysława Sikorskiego w Londynie oraz darczyńcę prywatnego.

Do zasobów Archiwum Akt Nowych trafiły cenne dla badań nad działalnością władz emigracyjnych oryginalne dokumenty organów prezydenta i rządu RP na uchodźstwie. Są to akta m. in. Rady Narodowej, MSW, MSZ oraz NIK. Wśród dokumentów znajdują się także raporty, sprawozdania i mapy z Kolekcji Katyńskiej – mówi dyrektor Archiwum Akt Nowych, dr Tadeusz Krawczak.

Każdy dokument z tego obszaru jest unikatowy. Wszystkie dokumenty są dla nas bardzo cenne, ale najważniejsze jest to, że one się nawzajem uzupełniają. Ten międzyministerialny zbiór katyński, pochodzący z dubletów instytutu i muzeum gen. Sikorskiego w Londynie, stanowi uzupełnienie do unikatowego zbioru prof. Janusza Zawodnego, największego badacza Katynia – wskazuje dr Krawczak.

Zasoby Archiwum powiększyły się także o dokumenty i pamiątki po rodzinie Szpakowiczów, a zwłaszcza Wiesławie Szpakowiczu, cichociemnym, walczącym m.in. jako żołnierz 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Pamiątki przekazał jego syn, Wiesław Szpakowicz.

Związek z przedmiotami – jest coś takiego, że już nie ma się tego pod ręką, ale jest to w dobrym miejscu. Przypuszczam, że jest to jakaś rekompensata. Można tu mówić o jakimś ukrytym żalu. Większa jest natomiast przyjemność, że to znalazło swoje miejsce tam, gdzie ci ludzie chcieliby, żeby to było, bo całe ich życie związane było ze społeczeństwem i służbą społeczną. Wydaje mi się, że jest to konsekwencja, by te materiały były w miejscu, gdzie mogą służyć dalej i być oddane państwu – mówi Wiesław Szpakowicz.

Po odpowiednim zabezpieczeniu oraz skatalogowaniu, dokumenty będą dostępne dla badaczy oraz wszystkich chcących się z nimi zapoznać.

Archiwum Akt Nowych apeluje do wszystkich Polaków, a zwłaszcza tych mieszkających poza granicami kraju, o przekazywanie dokumentów mogących wzbogacić zasoby instytucji.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl