Arabia Saudyjska: 22 aresztowanych za podżeganie do buntu w internecie

Władze Arabii Saudyjskiej poinformowały w środę, że aresztowały 22 osoby, w tym obywatela Kataru, za wykorzystywanie mediów społecznościowych do podżegania do buntu. Kolejne 24 osoby zatrzymano w zw. z szerzeniem podziałów między plemionami – podała agencja SPA.

Według tej oficjalnej agencji, aresztowania 22 osób dokonano po odkryciu w mediach społecznościowych filmów wideo „podburzających do działań przeciwko porządkowi publicznemu”, zachęcających do popełnienia przestępstwa.

SPA opublikowała ponadto oświadczenie saudyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, w którym poinformowano, że podczas bliżej nieokreślonego śledztwa prowadzonego w mieście Hail „ludzie związani ze sprawą głosili kłamstwa i koloryzowali”, by „doprowadzić do buntu i podziałów plemiennych”. Zostali oni zatrzymani.

Wkrótce po opublikowaniu tych informacji najwyższa instancja religijna Arabii Saudyjskiej, Rada Starszych Uczonych, wydała oświadczenie, w którym podała, że „każdy, kto usiłował zaszkodzić bezpieczeństwu królestwa i jedności jego mieszkańców popełnił niebezpieczne przestępstwo”.

PAP/RIRM

drukuj