Apel o zaprzestanie obrażania Kościoła katolickiego

SP oraz PiS apelują o zaprzestanie obrażania Kościoła katolickiego przez posłów Ruchu Palikota. Projekt uchwały „w sprawie apelu do posłów Klubu Poselskiego Ruch Palikota o zaprzestanie obrażania Kościoła katolickiego i odmawiania jego przedstawicielom prawa do wyrażania swoich poglądów” złożyła Solidarna Polska.

Komisja Sprawiedliwości zarekomendowała odrzucenie projektu. Za odrzuceniem dokumentu uchwały w pierwszym czytaniu było 8 posłów. Przeciwko opowiedziało się 7.

– Przedstawiciele parlamentarnego ugrupowania Ruch Palikota publicznie głoszą pogląd, jakoby hierarchowie Kościoła katolickiego nie mieli prawa wypowiadać się publicznie powołując się na swoje funkcje, gdyż stanowi to naruszenie demokracji i rozdziału Kościoła od państwa. Stanowczo protestujemy wobec takiego stawiania sprawy. Tego typu poglądy stanowią nawiązanie do najgorszych lewicowo – totalitarnych tendencji, które w ciągu kilku ostatnich wieków na naszym kontynencie dokonały duchowego spustoszenia i pociągnęły za sobą miliony ofiar. Kościół katolicki działa w Polsce legalnie. Podobnie jak wszystkie inne podmioty korzysta z gwarancji konstytucyjnych, w tym gwarancji wolności słowa. Wzywanie do pozbawienia tych praw jest jawnym dążeniem do złamania zasad ustawy zasadniczej – mówił poseł Arkadiusz Mularczyk.

Zatem, jak dodaje polityk, stosowne organy powinny zbadać czy partia głosząca tego typu poglądy ma prawo działać w świetle obowiązujących przepisów prawa.

Poseł Andrzej Jaworski zwraca uwagę, że politycy Ruchu Palikota za każdym razem kiedy jest to możliwe próbują pozbawić członków Kościoła katolickiego publicznego wypowiadania się na ważne tematy.

– Członkowie Ruchu Palikota mają wyjątkową niechęć. Za każdym razem kiedy tylko mogą próbują pozbawić członków Kościoła katolickiego możliwości publicznego wypowiadania się na tematy ważne, zgodnie z obowiązującą Konstytucją. Do przedstawionej uchwały mam jedną uwagę. Prosiłbym o wprowadzenie zmiany, dlatego że nie chcę apelować do członków Klubu Poselskiego Ruchu Palikota, bo ten apel nie ma znaczenia. Uważam jednak, że ustawa powinna zawierać dezaprobatę dla tego typu działań. Wystarczy zmienić ostatnie zdanie, które powinno brzmieć: Sejm Rzeczpospolitej wyraża dezaprobatę wobec wypowiedzi posłów Ruchu Palikota dyskryminujących Kościół katolicki – powiedział poseł Andrzej Jaworski.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl