Apel do prezydenta o odebranie Orderów Virtuti Militari narodowym zdrajcom

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych kolejny raz apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy o odebranie Orderów Virtuti Militari narodowym zdrajcom.  

Rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie dr Jerzy Bukowski wystosował list apelacyjny do prezydenta Andrzeja Dudy o odebranie przed tegorocznym Świętem Niepodległości Orderu Virtuti Militari ludziom, którzy mordowali i represjonowali żołnierzy zbrojnego podziemia po 1945 roku.

– Zbliża się 11 listopada, szczególne święto w tym roku, bo 100-lecie odzyskania niepodległości i możemy mieć taką sytuację, że jednocześnie Virtuti Militari ma na przykład major Bernaciak „Orlik” i piątka ubeków, która go zamordowała – mówi dr Jerzy Bukowski.

A są to funkcjonariusze oraz tajni współpracownicy Urzędu i Służby Bezpieczeństwa, członkowie Armii Ludowej, NKWD, a także obywatele mający w swoim życiorysie służbę w Armii Czerwonej. To oni po wojnie kontynuowali jawnie wrogą Polsce działalność. Wyłączne prawo do odebrania im orderów posiada jedynie prezydent. 

– Lista dostarczona przez Urząd Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych jest bardzo konkretna. Jest podana do każdego nazwiska argumentacja i jak również, aby ułatwić pracę panu prezydentowi pan minister Kasprzyk dostarczył listę kilku kandydatów do kapituły Orderu Virtuti Militari, aby oni to wszystko przejrzeli i tylko dali do podpisu listę tych orderów, które mają być odebrane – dodaje dr Jerzy Bukowski. 

Pierwszy apel został skierowany już w 2007 roku. Lista zawierała 100 nazwisk osób, którym order powinien być odebrany. Teraz ta lista jest już mniejsza.   

– Mam cały czas nadzieję, że to się wreszcie stanie. Mówię wreszcie, bo walczymy o to od roku 2007 no iskierką jest to, ze minister Kasprzyk również energicznie stuka do kancelarii prezydenta, i że pan prezydent obiecał parę razy, że się nad tym pochyli. No to niech się pochyli – podkreśla dr Jerzy Bukowski.

Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości jest idealną okazją, aby ten ważny akt sprawiedliwości historycznej został wypełniony.

TV Trwam News/RIRM

drukuj