fot. twitter.com/uknf

Akt oskarżenia przeciwko b. urzędnikom KNF ws. nieprawidłowości w SKOK Wołomin

Prokuratura Regionalna w Szczecinie skierowała do warszawskiego sądu akt oskarżenia przeciwko b. przewodniczącemu KNF Andrzejowi J. i sześciu b. urzędnikom. Chodzi o niedopełnienie obowiązków służbowych w sprawie SKOK Wołomin.

Prokuratura zawiadamia pokrzywdzonych działalnością funkcjonariuszy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego oraz Komisji Nadzoru Finansowego, iż w związku z szeregiem zaniedbań funkcjonariuszy publicznych umożliwiających kontynuowanie przestępczej działalności SKOK w Wołominie do Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia w Warszawie został skierowany akt oskarżenia. Objęci nim zostali były przewodniczący KNF Andrzej J., a także były wiceprzewodniczący KNF Wojciechowi K. oskarżeni o niedopełnienie obowiązków służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej – poinformowały służby prasowe Prokuratury Regionalnej w Szczecinie.

Akt oskarżenia objął także byłego dyrektora Departamentu Bankowości Spółdzielczej i SKOK Dariusza T., jego zastępców Zbigniewa L. i Halinę M. oraz byłych naczelników Adama O. i Dorotę Ch.; wszyscy są oskarżeni o niedopełnienie obowiązków służbowych.

Prokuratura informowała wcześniej, że w grudniu 2018 r. w szczecińskiej prokuraturze regionalnej b. urzędnicy usłyszeli zarzuty działania na szkodę interesu publicznego w okresie od 22 października 2013 r. do 15 września 2014 r. poprzez dopuszczenie do powstania szkody w kwocie ponad 1,5 mld zł oraz na szkodę interesu prywatnego w kwocie ponad 58 mln zł.

Według śledczych zarzucane b. urzędnikom KNF przestępstwo, „polegało na tym, że urzędnicy nie zakończyli prowadzonego postępowania administracyjnego sporządzeniem projektu decyzji administracyjnej o ustanowienie zarządcy komisarycznego w SKOK w Wołominie do dnia 22 października 2013 roku”.

Zdaniem prokuratury, zarządca komisaryczny miał zostać ustanowiony dopiero po ponad półtora roku, kiedy sytuacja w SKOK Wołomin była już bardzo trudna.

Z informacji od śledczych wynikało także, że w sprawie pojawił się poboczny wątek korupcyjny. Według nich, chodziło żądanie korzyści majątkowej z powoływaniem się na wpływy w KNF, aby opóźnić ustanowienie zarządcy komisarycznego.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl