fot. pixabay.com

Agencja Fitch: Rating Polski bez zmian

Agencja Fitch utrzymała rating Polski na poziomie „A-” z perspektywą stabilną.

Agencja Fitch – w ocenie polskiej gospodarki – wskazała na mocne fundamenty makroekonomiczne.

– Dziś Fitch ogłosił, że drugi raz z rzędu utrzymuje swoją ocenę, potwierdzając tym samym, że polski rząd prowadzi odpowiedzialną politykę gospodarczą, a rządowe działania antykryzysowe przynoszą efekty – napisał minister finansów Tadeusz Kościński.

Agencja wskazuje na rozsądnie prowadzoną politykę gospodarczą i monetarną Polski. Według niej, pandemia koronawirusa odpowiada za spadek PKB w minionym roku jedynie o 2,7 proc., dzięki silnemu wzrostowi konsumpcji i eksportu.

– Nasza odpowiedź gospodarcza i fiskalna na COVID-19 jest pozytywnie oceniana przez międzynarodowe instytucje, jak OECD, Komisja Europejska, Bank Światowy czy Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Ma to także odzwierciedlenie w ocenach agencji ratingowych. W zeszłym roku podtrzymały one nasze ratingi – zaznaczył Tadeusz Kościński.

Prognozowana wysokość deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych do PKB w latach 2021-2022 została zrewidowana przez Fitch odpowiednio do 5,7 proc. oraz 3,7 proc. Podniesienie oceny ratingowej Polski jest możliwe w przypadku spadku wskaźnika zadłużenia zagranicznego netto do PKB do poziomów zbliżonych dla krajów z oceną ratingową „A” lub w przypadku konsolidacji fiskalnej, prowadzącej do trwałego spadku relacji długu publicznego do PKB.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl