By Official SpaceX Photos - Starlink Mission, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79191427

Agencja Bloomberg: Elon Musk wygrał przetarg resortu obrony USA na dostawę terminali Starlink dla Ukrainy

Firma Elona Muska SpaceX wygrała przetarg resortu obrony USA na dostawę terminali internetowych Starlink dla Sił zbrojnych Ukrainy podaje w czwartek agencja Bloomberg, powołując się na komunikat Pentagonu.

W grudniu ministerstwo obrony USA ujawniło, że będzie dostarczać Ukrainie „terminale oraz usługi” gwarantujące jej dostęp do komunikacji satelitarnej – pisze Bloomberg.

„Będziemy nadal współpracować z szeregiem globalnych partnerów, aby sprawić, że Ukraina posiada dostęp do odpornej (na ataki) komunikacji satelitarnej. (…) Łączność satelitarna stanowi ważny element ogólnej sieci komunikacyjnej Ukrainy” – głosi komunikat amerykańskiego resortu obrony.

Pentagon zastrzega jednak, że ze względu na „bezpieczeństwo operacyjne oraz z uwagi na krytyczne znaczenie tych systemów” nie dostarczy żadnych dodatkowych informacji na ten temat.

Bloomberg przypomina, że amerykańscy dowódcy wojskowi bardzo chwalili terminale Starlink za rolę, jaką odegrały na Ukrainie tuż po inwazji Rosjan, utrzymując łączność dla ukraińskich sił zbrojnych oraz tamtejszej ludności cywilnej.

Elon Musk podarował Ukrainie terminale Starlink wkrótce po rosyjskiej agresji. O ich dostawę zwrócił się na Twitterze do miliardera wicepremier Ukrainy i minister transformacji cyfrowej, Mychajło Fedorow, który w już drugim dniu inwazji poinformował, że trwają ataki na infrastrukturę cyfrową.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl