Afganistan: Sześć ofiar śmiertelnych w zamachu w Dżalalabadzie

Sześć osób zginęło, a 24 zostało rannych dziś w zamachu samobójczym na afgańską stację telewizyjną w Dżalalabadzie, stolicy prowincji Nangarhar. Do przeprowadzenia zamachu przyznało się tzw. Państwo Islamskie.

Atak przeprowadziło czterech terrorystów, z których jeden wysadził się w powietrze, detonując bombę przed budynkiem państwowej stacji telewizyjnej RTA. Pozostałych trzech zamachowców zginęło w wyniku wymiany ognia z ochroną. Wśród ofiar było czterech pracowników telewizji oraz dwóch policjantów. Budynek RTA położony jest blisko siedziby gubernatora oraz posterunku policji.

To kolejny z serii zamachów na afgańskie media w ostatnich latach. Jak podaje Euronews, w zeszłym roku 13 afgańskich dziennikarzy padło ofiarą terrorystów. Tzw. Państwo Islamskie (IS) przyznało się również do ostatnich ataków w Kabulu, a wśród nich na największy afgański szpital wojskowy w marcu.

IS utrzymuje silne wpływy w prowincji Nangarhar, gdzie walczy zarówno z rozpoczynającymi wiosenną ofensywę talibami oraz afgańskim rządem. Zamach w Dżalalabadzie nastąpił w tydzień po potwierdzeniu, że lider Państwa Islamskiego w Afganistanie, Abdul Hassib, zginął w wyniku ataku amerykańskiego drona.

PAP/RIRM

drukuj