fot. PAP/EPA

Afganistan: co najmniej 26 zabitych w ataku samobójczym w Kabulu

Co najmniej 26 osób zginęło, a 18 zostało rannych w środę w ataku zamachowca samobójcy, który wysadził się w powietrze niedaleko świątyni szyickiej w zachodniej części Kabulu – podało afgańskie MSW. Odpowiedzialność za zamach wzięło na siebie tzw. Państwo Islamskie.

Do zamachu doszło w czasie obchodów święta Nouruz, czyli perskiego nowego roku, który przypada w dniu równonocy wiosennej.

Rzecznik afgańskiego MSZ Nasrat Rahimi powiedział, że zamachowiec zdetonował kamizelkę wyładowaną materiałami wybuchowymi. Terrorysta wysadził się w pobliżu świątyni Kart-e Sakhi, która była już wcześniej celem ataków. Świątynia znajduje się niedaleko głównego uniwersytetu w Kabulu.

Ekstremistyczna sunnicka organizacja zbrojna tzw. Państwo Islamskie wzięło na siebie odpowiedzialność za zamach – podała agencja propagandowa ISIS o nazwie Amak.

Środowy zamach w Kabulu uwidacznia zagrożenie dla miasta ze strony bojowników, pomimo obietnic rządu na temat wzmocnienia bezpieczeństwa po styczniowym ataku, w wyniku którego zginęło ponad 100 osób.

Święto Nouruz, występujące także pod nazwą „Nawrouz”, „Novruz”, „Nowrouz”, czy „Nauryz”, to wywodzące się ze starożytnej Persji obchody początku wiosny; święto jest szeroko celebrowane w Afganistanie, ale spotyka się także z opozycją niektórych fundamentalistycznych muzułmanów, którzy twierdzą, że jest ono sprzeczne z islamem.

PAP/RIRM

drukuj