Afganistan: 10 ofiar śmiertelnych samobójczego zamachu w Kabulu

Co najmniej 10 osób zginęło, a cztery zostały ranne w środę w samobójczym ataku w zachodniej części stolicy Afganistanu, Kabulu. Celem był pojazd, którym jechali pracownicy sądu apelacyjnego – poinformował rzecznik MSW.

Według resortu spraw wewnętrznych zamachowiec podszedł do pojazdu i zdetonował ładunki wybuchowe. Atak nastąpił w porannych godzinach szczytu. Wśród ofiar są prawnicy jak i przypadkowe osoby.

Nikt nie przyznał się na razie do zamachu. Nastąpił on w dniu, w którym afgańscy talibowie potwierdzili śmierć swego przywódcy Achtara Mohammeda Mansura w sobotnim ataku amerykańskiego drona i poinformowali, że nowym szefem ugrupowania został mułła Hajbatullah Ahundzadeh.

Do poprzedniego zamachu na dużą skalę w Kabulu doszło 19 kwietnia, kiedy w ataku bombowym na siedzibę agencji bezpieczeństwa śmierć poniosły 64 osoby.

Talibowie opanowali znaczne obszary Afganistanu po zakończeniu głównej misji NATO w tym kraju w 2014 roku; obecnie kontrolują więcej terytorium niż kiedykolwiek od obalenia ich reżimu przez wojska USA w 2001 roku – pisze Reuters.

PAP/RIRM

drukuj