fot. PAP/Paweł Supernak

A. Zalewska: Fundusz Sprawiedliwej Transformacji wyklucza wiele polskich regionów

Parlament Europejski przegłosował porozumienie ustanawiające Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Jego celem jest wsparcie regionów uzależnionych od węgla w przejściu do tzw. zielonej gospodarki. Budżet Funduszu opiewa na 17,5 mld euro w latach 2021-2027.

Szacowny koszt transformacji energetycznej Polski wyniesie 240 mld euro. Podczas debaty Anna Zalewska, europoseł PiS-u, podkreśliła, że Fundusz jest pierwszym narzędziem i sprawdzianem tego, w jaki sposób będzie wdrażane prawo klimatyczne. Jak zauważyła, wsparcie to nie obejmuje obecnie wielu regionów Polski.

– Niestety Fundusz Sprawiedliwej Transformacji wyklucza wiele polskich regionów. Komisja upiera się i nie chce zaakceptować negocjacji oraz podjąć dyskusji dotyczącej m.in. dużego kompleksu w Turowie, który zapewniłby 80 tys. miejsc pracy. KE nie tylko nie chce zaakceptować planów i harmonogramów, ale również z wieloma parlamentarzystami skutecznie upowszechnia nieprawdę na temat tego kompleksu. Fundusz Sprawiedliwej Transformacji ma być tym, jak jest definiowany. Niech Turów będzie tego przykładem – powiedziała europoseł Anna Zalewska.

Na Fundusz Sprawiedliwej Transformacji będą się składać środki w wysokości 7,5 mld euro z wieloletnich ram finansowych, a 10 mld euro z funduszu Next Generation.

W założeniu ma to być wsparcie dla mieszkańców regionów takich jak Śląsk. Chodzi o tworzenie miejsc pracy, nowe inwestycje, walkę ze smogiem, zagospodarowanie terenów pokopalnianych, szkolenia i kursy dla pracowników oraz bezrobotnych.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl