fot. PAP/Maciej Kulczyński

Wałbrzych: Regionalny Kongres Zawodowy

W Wałbrzychu z udziałem minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej trwa Regionalny Kongres Zawodowy. Wydarzenie odbywa się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Angelusa Silesiusa.

Dyrektorom szkół, samorządowcom i pracodawcom przedstawiane są podczas niego najważniejsze zmiany w szkolnictwie zawodowym i technicznym zaproponowane przez MEN w znowelizowanym w ubiegłym roku prawie oświatowym.

Część z nich wejdzie w życie od nowego roku szkolnego. Dotyczą one głównie zwiększenia wpływu pracodawców na funkcjonowanie szkolnictwa zawodowego i dopasowania nowego systemu tego szkolnictwa do potrzeb gospodarki, a także przygotowania zmian służących poprawie jakości i efektywności kształcenia.

Kongresy, takie jak ten dzisiejszy, są też m.in. okazją do zawierania umów i podziękowań dla pracodawców, którzy wsparli działania resortu i promują szkolnictwo zawodowe – mówiła na briefingu szefowa MEN Anna Zalewska.

– Jednocześnie były podpisywane umowy i podziękowania dla tych pracodawców, którzy już w szkołach są m.in. firma LG podpisywała umowę z powiatem wrocławskim, gdzie mówi o konkretnych rozwiązaniach, pieniądzach, stażach, praktykach i sprzęcie. To jest właśnie model szkoły, który chcemy, żeby zaczął obowiązywać od 2019 roku. Sporo ulg dla pracodawców m.in. dla tych, którzy będą chcieli podarować sprzęt dla określonej szkoły. Sporo jest również zmian w „refundacji dla rzemiosła” tam o kilka tysięcy więcej pieniędzy dla młodocianych, a staż ucznia będzie wliczany do lat zatrudnienia – poinformowała minister Anna Zalewska.

Regionalny Kongres Zawodowy w Wałbrzychu to jedno z 16 takich spotkań, jakie organizowane są od 1 marca przez ponad miesiąc w całym kraju.

Dotychczas takie wydarzenia odbyły się też w Opolu, Gdańsku, Żarach i Lublinie. Kolejne odbędą się w Szczecinie, Kielcach i Krakowie.

RIRM

drukuj