A. Zalewska: Wszystkie szkoły są przygotowane do rozpoczęcia nowego roku

Wszystkie szkoły są przygotowane do rozpoczęcia roku z nowymi podstawami programowymi i nowymi darmowymi podręcznikami – powiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

„Wszystkie szkoły są gotowe. 4 września wszędzie bez problemu rozpoczyna się rok szkolny z nowymi podstawami programowymi, z darmowymi podręcznikami. W każdej szkole reforma dotyka klasy pierwszej, czwartej i siódmej – tam są nowe podstawy programowe i tam są nowe podręczniki” – mówiła w TVP Info minister Anna Zalewska.

Zgodnie z reformą edukacji w miejsce obecnych pojawią się 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea ogólnokształcące, 5-letnie technika i dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja zostaną zlikwidowane. Reforma oświaty rozpocznie się od nowego roku szkolnego.

Minister przypomniała, że w wyniku reformy w tym roku zmiany dotkną klasy I, IV i VII. Dodała, że w czterech szkołach – tych, które najbardziej ucierpiały po nawałnicach, będzie czas na dłuższe wakacje – na wyjazd na zielone szkoły.

Minister Anna Zalewska, pytana o krytykę nowych podstaw programowych, które wedle niektórych środowisk mają zbyt silny charakter narodowy odparła, że resort wysłuchuje wszystkich komentarzy.

„Myślę, że są to uwagi dotyczące języka polskiego i historii” – stwierdziła.

Przeciwko zmianom protestowało ZNP i organizacje społeczne. Organizacje chciały, by Polacy w referendum wypowiedzieli się, czy są przeciw reformie czy nie. Sejm odrzucił jednak w lipcu projekt uchwały w tej sprawie. Na 4 września ZNP zapowiada protest przed gmachem MEN.

„Reforma stała się faktem. To reforma, która jest w tej chwili oczywista i ma swój rytm” – odpowiedziała Anna Zalewska pytana o to, czy obawia się zapowiadanych protestów.

„Nie można jej w żaden sposób odwrócić” – dodała. Anna Zalewska mówiła, że „szanuje każdy protest”, ale na żaden z nich nie została zaproszona.

„Zawsze oczekuje na różnego rodzaju postulaty. Przypomnę tylko, że związek zawodowy: jeden, drugi, trzeci – bo mamy trzy reprezentatywne – były wysłuchane. Pracowały z ministerstwem edukacji i z samorządem i będą pracować dalej w zespole, który został powołany od listopada zeszłego roku” – mówiła.

Minister Anna Zalewska poinformowała też o pomyśle przyznania nauczycielom dyplomowanym „500+”. Szczegółowe informacje na temat tego dodatku ma przedstawić premier Beata Szydło 4 września.

PAP/RIRM

drukuj