A. Streżyńska o zadaniach resortu: koordynacja rządowych systemów IT

Główne zadania Ministerstwa Cyfryzacji to m.in. koordynacja zarządzania rządowego IT, cyberbezpieczeństwo, większa dostępność usług dla obywatela – mówiła w środę minister cyfryzacji Anna Streżyńska po spotkaniu z premier Beatą Szydło w ramach przeglądu resortów.

Premier zainaugurowała przegląd resortów 18 stycznia. Jego celem jest wyznaczenie nowych kierunków działań rządu.

„Najważniejsze zadanie to zarządzenie państwowymi systemami informatycznymi. To obszar bardzo ważny dlatego, że po pierwsze działania w tym zakresie wspierają sam sektor IT, a także wspierają w ogóle gospodarczy rozwój kraju i rozwój sprawności państwa jako takiego. Sprawna e-administracja jest źródłem oszczędności dla państwa i obywateli” – powiedziała na konferencji prasowej Streżyńska.

Jak wskazała, kolejnym ważnym obszarem działania resortu cyfryzacji jest cyberbezpieczeństwo.

„Odpowiadamy za cały wymiar cywilny cyberbezpieczeństwa, gospodarczy i taki obywatelski, gdzie kwestie incydentów w sieci zmierzających do naruszenia interesów ekonomicznych czy naruszeń dóbr osobistych, również dóbr osób małoletnich, to wszystko znajduje się w naszym zakresie” – podkreśliła minister.

Zaznaczyła, że najważniejsza kwestia, na której koncentruje się resort cyfryzacji, to również rozwój dostępności e-usług administracji dla obywateli. Zapowiedziała, że wszystkie e-usługi już wkrótce będą dostępne online przez 24 godziny na portalu gov.pl.

W ramach przeglądu ministerstw premier spotkała się wcześniej z szefami resortów: obrony narodowej Antonim Macierewiczem, spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Błaszczakiem, rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską, zdrowia Konstantym Radziwiłłem, sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą oraz z koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim.

W zeszłym tygodniu szefowa rządu odbyła rozmowę z wicepremierem, ministrem rozwoju i finansów Mateuszem Morawieckim, z szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów Henrykiem Kowalczykiem, który zajmuje się także kwestiami spółek skarbu państwa.

Odbyło się także spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim, z wicepremierem, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem, minister edukacji Anną Zalewską, ministrem sportu Witoldem Bańką oraz z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim i szefem resortu infrastruktury Andrzejem Adamczykiem.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl