fot. pixabay.com

Min. Cyfryzacji: Inicjatywa bonów na cyberbezpieczeństwo dla samorządów zostanie przeanalizowana

Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że inicjatywa bonów na cyberbezpieczeństwo dla samorządów zostanie przeanalizowana. W odpowiedzi na interpelację poselską w tej sprawie, resort zaznaczył jednocześnie, że obecnie nie planuje wprowadzenia takich instrumentów.

Agnieszka Soin i Jarosław Krajewski z Prawa i Sprawiedliwości chcieli wiedzieć, jakie są szanse na stworzenie zachęt do zakupu rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo w sieci. Argumentowali, że hakerzy coraz częściej wybierają na cel swoich ataków instytucje publiczne, a pandemia koronawirusa dodatkowo temu sprzyja.

Politycy wskazywali, że władze samorządowe nie wygrają z cyberprzestępcami bez pomocy państwa. Stąd propozycja tzw. bonów na cyberbezpieczeństwo.

– Chodzi o wsparcie ze strony państwa co do możliwości ujednolicenia pewnych standardów związanych z działaniem w cyberprzestrzeni jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o pewne zachęty do korzystania z najnowocześniejszych rozwiązań, które byłyby wspierane ze strony państwa. To nie jest już kwestia odpowiedzialności, tylko pewnego wójta czy burmistrza, ale to jest kwestia współpracy instytucji publicznych: samorządowych i rządowych, które mają wspólny mianownik w postaci bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni – powiedział poseł Jarosław Krajewski.

Resort cyfryzacji zauważa problem. W odpowiedzi na interpelację przekazał, że w szczytowym okresie pandemii w Polsce doszło do 838 ataków hakerskich, z tego 41 w administracji publicznej.

Najwięcej z nich dotyczyło oszustw z wykorzystaniem złośliwego oprogramowania i zamieszczania na stronach internetowych obraźliwych treści.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl