A. Macierewicz: Polska nie wycofuje się z Eurokorpusu

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zaprzeczył dziś, by Polska miała wycofać się z Eurokorpusu. Wcześniej doniesienia medialne na ten temat zdementowali wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej Bartosz Kownacki i rzecznik rządu Rafał Bochenek.

– Nie jest prawdą, że Polska wycofuje się z #Eurokorpusu – napisał szef MON na Twitterze, odnosząc się do informacji Agence France Presse, która podała, że Polska chce się wycofać z Eurokorpusu w ciągu trzech lat.

Rzecznik wielonarodowej jednostki ze sztabem w Strasburgu Vicente Dalmau powiedział AFP, że Polska postanowiła wycofać się z Eurokorpusu w ciągu trzech lat. Wycofanie się Polski, która jest państwem stowarzyszonym, „jest decyzją polskiego rządu” i zacznie obowiązywać „najpóźniej za trzy lata” – powiedział Dalmau.

W późniejszej depeszy AFP Dalmau oświadczył, że „polski rząd postanowił uchylić decyzję poprzedniego rządu w sprawie zostania państwem ramowym Eurokorpusu i pozostać państwem stowarzyszonym”. Według rzecznika jednostki decyzja władz w Warszawie w tej sprawie zapadła kilka miesięcy temu.

Wiceminister obrony Bartosz Kownacki oświadczył, że nie ma tematu wycofania się Polski z Eurokorpusu.

– Wedle wiedzy, którą dysponuję (…) nie ma takiego tematu. Lepiej byłoby w takich sytuacjach korzystać ze źródeł, nie mediów, bo one oczywiście często są, niestety, nieprawdziwe lub przekłamane – tylko (korzystać) z tego, co mówią urzędnicy państwowi. Ja na ten moment mogę powiedzieć, że takiej sprawy nie ma – powiedział Kownacki w TVN24.

Doniesienia AFP zdementował też rzecznik rządu Rafał Bochenek, który napisał na Twitterze, że „nie jest prawdą, że Polska wycofuje się z Eurokorpusu”. „Trzymajmy się faktów” – zaapelował Bochenek.

Zgodnie z zobowiązaniami podjętymi przez poprzedni rząd, Polska na początku bieżącego roku miała zostać państwem ramowym Eurokorpusu i przyłączyć się do pięciu pozostałych takich krajów.

Eurokorpus został powołany w 1992 r., początkowo jako jednostka francusko-niemiecka; obecnie jest wielonarodowym związkiem taktycznym, otwartym dla państw UE i NATO. Jego państwa ramowe to – oprócz krajów założycielskich – także Belgia, Hiszpania i Luksemburg. Państwami stowarzyszonymi Eurokorpusu są Grecja, Włochy, Turcja i Rumunia.

Eurokorpus (EC) to międzynarodowa organizacja wojskowa, która może zostać użyta w operacjach wojskowych NATO lub Unii Europejskiej i która wystawia wojska do sił odpowiedzi NATO. Eurokorpus uczestniczył w misjach Sił Stabilizacyjnych NATO w Bośni i Hercegowinie oraz Międzynarodowe Siły Pokojowe NATO w Kosowie, dwukrotnie dowodził też natowską operacją ISAF w Afganistanie.

PAP/RIRM

drukuj