fot. PAP/EPA

A. Blinken zapowiedział „całościową rewizję współpracy” z Gruzją

„Stany Zjednoczone dokonają całościowej rewizji współpracy z Gruzją” po uchwaleniu przez parlament tego kraju ustawy o zagranicznych agentach – oświadczył w czwartek wieczorem sekretarz stanu USA, Antony Blinken.

Z komunikatu sekretarza stanu USA opublikowanego przez Departament Stanu wynika, że rozpoczęto analizę całokształtu dwustronnej współpracy Stanów Zjednoczonych z Gruzją.

„Spodziewamy się, że przywódcy Gruzji ponownie rozważą projekt tej ustawy i podejmą działania zmierzające do umocnienia aspiracji demokratycznych i euroatlantyckich ich kraju” – zaznaczył Antony Blinken.

Sekretarz stanu USA potępił „represyjne praktyki mające na celu zdławienie uprawnionych form protestu i fundamentalnych swobód”. Zapowiedział też wprowadzenie restrykcji wizowych dla osób uznanych za odpowiedzialne za „dławienie demokracji” w Gruzji.

Od ponad miesiąca w Gruzji trwają masowe protesty przeciwko ustawie o agentach zagranicznych, nazywaną także ustawą o agentach lub ustawą rosyjską. Według krytyków umożliwi ona władzom zniszczenie społeczeństwa obywatelskiego i stoczenie się w autorytaryzm w stylu rosyjskim.

W ubiegłą sobotę prezydent Gruzji, Salome Zurabiszwili, zawetowała kontrowersyjną ustawę. Partia rządząca ma jednak wystarczającą liczbę głosów, by odrzucić prezydenckie weto.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl