fot. PAP/EPA

A. Blinken: USA chcą odbudować relacje z Autonomią Palestyńską; znów otworzymy konsulat w Jerozolimie

Sekretarz stanu USA Antony Blinken spotkał się we wtorek w Ramallah z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem. Po rozmowach Antony Blinken podkreślił chęć odbudowy relacji USA z Palestyńczykami i zapowiedział ponowne otwarcie konsulatu generalnego w Jerozolimie.

Konsulat generalny USA w Jerozolimie był odpowiedzialny za utrzymywanie stosunków dyplomatycznych z Autonomią Palestyńską. Były prezydent USA Donald Trump obniżył rangę placówki i podporządkował ją amerykańskiej ambasadzie w Izraelu, której siedziba została przeniesiona do Jerozolimy.

Posunięcia Donalda Trumpa wzburzyły Palestyńczyków, którzy postrzegają, okupowaną w myśl prawa międzynarodowego przez Izrael, Wschodnią Jerozolimę jako stolicę swojego przyszłego państwa – przypomina agencja AP. Szef dyplomacji USA nie podał dokładnej daty ponownego otwarcia konsulatu.

Po rozmowach z Abbasem Antony Blinken podkreślił zaangażowanie USA w odbudowę stosunków z Autonomią Palestyńską i Palestyńczykami. Ta więź ma być budowana na „wzajemnym szacunku i wspólnym przekonaniu o tym, że Palestyńczycy i Izraelczycy w takim samym stopniu zasługują na bezpieczeństwo, wolność i godność” – zaznaczył szef amerykańskiej dyplomacji.

Podróżujący po Bliskim Wschodzie Antony Blinken spotkał się wcześniej z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Sekretarz stanu odwiedzi również Egipt i Jordanię.

Szef dyplomacji USA stara się wzmocnić obowiązujące od piątku nad ranem zawieszenie broni między Izraelem a rządzącą Strefą Gazy radykalną organizacją palestyńską Hamas po ostatniej eskalacji konfliktu.

Antony Blinken stara się również wzmocnić na arenie międzynarodowej, jak i w palestyńskiej polityce, rywalizującego z Hamasem Abbasa – ocenia AP. Mahmud Abbas stoi na czele wspieranej przez społeczność międzynarodową Autonomii Palestyńskiej, która sprawuje władzę nad częścią okupowanego Zachodniego Brzegu Jordanu. Od 2007 r. pozostający w konflikcie z rządem w Ramallah Hamas samodzielnie zarządza Strefą Gazy.

Sekretarz stanu nie odwiedzi Gazy, Hamas jest uważany przez Izrael, USA i UE za organizację terrorystyczną. Amerykański dyplomata zapowiedział międzynarodową inicjatywę pomocową na rzecz odbudowy palestyńskiej enklawy po ostatnich zniszczeniach. Podkreślił, że na tym programie nie skorzysta Hamas.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl