A. Bielan: Zdecydowanie dementuję plotki, bym miał zostać unijnym komisarzem

Zdecydowanie dementuję te wszystkie plotki, jakobym miał zostać unijnym komisarzem; cieszę się, że jestem w takim kontekście wymieniany, natomiast to nie są prawdziwe informacje – powiedział w czwartek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

„Gazeta Wyborcza” podała w czwartek, że właśnie Bielan ma w tej chwili największe szanse na to, by zostać za rok nowym polskim eurokomisarzem – pod warunkiem że PiS będzie rządzić drugą kadencję. Według „GW” brani pod uwagę są jeszcze: minister ds. europejskich Konrad Szymański i europoseł PiS Tomasz Poręba; nie uwzględnia się natomiast b. premier Beaty Szydło.

„Zdecydowanie dementuję te wszystkie plotki; cieszę się, że jestem wymieniany w gronie tak świetnie przygotowanych kolegów, natomiast to nie są prawdziwe informacje” – powiedział Adam Bielan w TVP1.

Według niego „w ogóle cały proces wyboru polskiego komisarza i wszystkich komisarzy to proces bardzo skomplikowany, który rozpocznie się już po wyborach do PE”.

„My jako obóz polityczny jesteśmy jeszcze myślami przy wyborach samorządowych, ale oczywiście w nowym roku zaczniemy przygotowania do wyborów europejskich” – dodał Adam Bielan.

Polityk był też pytany o słowa wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, który zapowiedział podczas zakończonego w ubiegłą sobotę w Lizbonie kongresu Partii Europejskich Socjalistów (PES), że będzie walczył o zapewnienie demokracji i wolności Polaków. Polityk został wybrany na kandydata socjalistów na szefa KE.

„Uroczyście obiecuję moim przyjaciołom w Polsce, że nigdy nie opuszczę narodu polskiego w jego walce o demokrację i wolność” – powiedział Frans Timmermans.

Kandydat europejskich socjalistów na szefa KE wyraził też przekonanie, że Polacy: chcą być Europejczykami i z dumą machać niebieską flagą z żółtymi gwiazdami”. Dodał, że wierzy, iż Unia Europejska „reprezentuje dla nich wartości, w które wierzą”.

„Myślę, że te słowa są dość jednoznaczne. Frans Timmermans chce wpłynąć na wybory Polaków, na to, kto w Polsce rządzi. Ma do tego prawo, natomiast nie powinien tego łączyć z zajmowaniem się kwestią praworządności czy w Polsce czy na Węgrzech. W tych sprawach jest oczywisty konflikt interesów. Timmermans powinien się z tej kwestii wyłączyć na czas kampanii” – ocenił Adam Bielan.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl