A. Abibułłajew: Kazachstan i Polska ważne na Nowym Jedwabnym Szlaku

Chcę podkreślić, że Kazachstan i Polska to ważne państwa na Nowym Jedwabnym Szlaku – powiedział dziś Ałtaj Abibułłajew, ambasador Kazachstanu w Polsce, podczas konferencji prasowej dotyczącej możliwości polsko-kazachskiej współpracy w 2017 roku.

„Trzeba te możliwości (…) zrealizować i wykorzystać” – podkreślał Abibułłajew.

Ambasador dodał, że tranzyt przez Kazachstan towarów chińskich do państw Unii Europejskiej oraz unijnych i polskich przez Kazachstan do Chin to bardzo duża szansa na zdywersyfikowanie obrotów handlowych między Kazachstanem a Polską.

Według Abibułłajewa Kazachstan jest najbardziej otwartym krajem dla polskich inwestorów, któremu zależy na stworzeniu przyjaznych warunków inwestycyjnych dla rozwoju współpracy gospodarczej między naszymi państwami.

W sierpniu zeszłego roku pierwszą państwową wizytę w Polsce złożył prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew.

„W ciągu dwóch dni podpisaliśmy 20 porozumień i wartość tych wszystkich umów sięga ponad 845 mln dolarów” – powiedział A. Abibułłajew.

Polityk dodał, że dzięki temu Kazachstan jest teraz „najbardziej perspektywicznym rynkiem dla Polski, dla polskich inwestorów, dla polskiego biznesu”. Jak podkreślił, jest to swego rodzaju zaproszenie do bardziej aktywnych działań polskich partnerów na rynku kazachskim.

Ułatwić je mogą zmiany, jakie Kazachstan wdrożył w tym roku. Chodzi między innymi o wprowadzenie od 1 stycznia 2017 roku ruchu bezwizowego dla obywateli państw OECD i Unii Europejskiej, w tym polskich. Od 8 maja ma też zostać uruchomione połączenie lotnicze między Warszawą a Astaną.

„To była ważna strategiczna decyzja rządu polskiego, by połączyć liderów Azji Centralnej z liderem Europy Środkowej, którym jest Polska” – podkreślił ambasador.

Dodał, że bariery systemowe, które istniały między Polską a Kazachstanem są usuwane. „Są stworzone bardziej przyjazne mosty, które zbliżają nasze państwa” – podkreślił.

Według danych kazachskich wartość obrotów handlowych między naszymi krajami w 2016 roku sięgnęła 760 mln dolarów. Z czego kazachski eksport do Polski wyniósł 505 mln dolarów, a polski eksport do Kazachstanu – 254 mln dolarów. Polskie dane wskazują na większe obroty handlowe – w ciągu 12 miesięcy zeszłego roku ich wartość wyniosła 779,4 mln dolarów. Kazachski eksport do Polski zamknął się kwotą 485,6 mln, zaś polski eksport do Kazachstanu sięgnął prawie 294 mln dolarów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl