fot. Caritas

8 tys. dzieci wyjedzie na kolonie dzięki Wakacyjnej Akcji Caritasu

8 tys. dzieci z całej Polski wyjedzie na kolonie m.in. do Urli nad Liwcem, w Bieszczady czy do Zakopanego w ramach Wakacyjnej Akcji Caritasu – poinformowało biuro prasowe Caritasu.

Dyrektor Caritasu Polska ks. Marcin Iżycki zaznaczył, że wakacyjny wypoczynek, w różnych formach, organizują w tym roku 23 oddziały diecezjalne Caritasu.

„To one kwalifikują dzieci na kolonie, bo pracując na co dzień w lokalnych środowiskach najlepiej znają potrzeby rodzin. Wspieramy ich działania, przekazując na organizację kolonii środki pochodzące m.in. z dystrybucji świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom i innych zbiórek” – wyjaśnił.

fot. Caritas

Dodał, że potrzeby wciąż są ogromne.

„Wiele rodzin nie może pozwolić sobie na dłuższy wakacyjny pobyt swoich dzieci poza domem. W tym roku jest szczególnie ważne, aby zapewnić najmłodszym wytchnienie po tych niełatwych doświadczeniach związanych z pandemią, nauką zdalną i izolacją” – ocenił ks. Marcin Iżycki.

Kierowniczka kolonii Caritasu w Urlach nad Liwcem Edyta Matak poinformowała, że w tym roku w odbędą się tu trzy turnusy. W każdym z nich weźmie udział ok. 40 dzieci w wieku od siedmiu do 16 lat.

„Wakacyjna Akcja Caritasu to wypoczynek, atrakcje, wycieczki, uśmiech na co dzień i świetna atmosfera bezinteresownej pomocy” – oceniła. Dodała, że nad Liwcem dzieci nie tylko świetnie się bawią, ale także uczą.

„Temu służy na przykład spotkanie z leśniczym, który zapoznaje uczestników kolonii z przyrodą. Podczas zajęć muzycznych dzieci uczą się piosenek i zabaw tanecznych. Do dyspozycji jest też dobrze wyposażona sala komputerowa, siłownia zewnętrzna i wewnętrzna, sala gimnastyczna, boisko do piłki nożnej i plażowej” – wyjaśniła Edyta Matak.

Autorzy komunikatu zaznaczyli, że wiele atrakcji czeka też na uczestników kolonii organizowanych przez Caritas Archidiecezji Rzeszowskiej w Myczkowcach w Bieszczadach, gdzie zwykle na wakacje przyjeżdża ok. 800 dzieci rocznie.

fot. Caritas

„W tym roku ze względu na ograniczenia związane z pandemią z kolonii w Myczkowcach skorzysta ok. 350 dzieci” – poinformowali.

Dodali, że tutejszy ośrodek Caritasu dysponuje boiskami, kortami i terenami rekreacyjnymi zajmującymi 8 ha. Do dyspozycji uczestników kolonii są też m.in. Ogród Biblijny, stadnina koni czy park Owadów.

Caritas Diecezji Kieleckiej organizuje w tym roku wyjazd do ośrodków w Chłapowie nad morzem i w Zakopanem. W sumie przewidziano pięć turnusów dla około 350 dzieci.

„Program kolonijny będzie obfitować w wycieczki, gry i zabawy na świeżym powietrzu, kąpiele morskie i górskie spacery. Ważnym elementem kolonii będzie program wychowawczy +Jestem eko+, którego motywami przewodnimi są przesłanie encykliki papieża Franciszka +Laudato si’+ oraz doskonale znanego najmłodszym filmu +Król lew+” – zaznaczyli autorzy komunikatu.

Dodali, że w tym roku Caritas Diecezji Kieleckiej organizuje także półkolonie, w których weźmie udział ok. 250 dzieci. Odbędą się one głównie w placówkach wsparcia dziennego w Kielcach, Jędrzejowie, Chmielniku i w Proszowicach.

Wakacyjną Akcję Caritasu można wesprzeć, dokonując wpłaty na stronie caritas.pl/dzieci, przekazując dowolną kwotę na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 z dopiskiem DZIECI oraz wysyłając SMS o treści DZIECI pod numer 72052 (koszt 2,46 zł).

PAP

drukuj