fot. wikipedia.org

72. rocznica śmierci porucznika Józefa Dambka

W niedzielę (6 marca) odbędą się uroczyste obchody z okazji bohaterskiej śmierci porucznika Józefa Dambka, dowódcy tajnej organizacji wojskowej „Gryf Pomorski”. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10.00 w Gołubiu i Szymbarku na Kaszubach.

Porucznik Józef Dambek był założycielem i przywódcą tajnej organizacji „Gryf Pomorski”, walczącej, podczas II wojny światowej, na Pomorzu z Niemcami. Swoim zasięgiem obejmowała ona obszar od Szczecina po Królewiec. Organizacja miała charakter katolicki, ponadpartyjny i wojskowy.

4 marca minęła 72. rocznica śmierci porucznika, natomiast uroczyste obchody odbędą się w niedzielę, 6 marca. Rozpoczną się one o godzinie 10.00 w kościele parafialnym pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Gołubiu, w powiecie kartuskim.

Roman Dambek, prezes Kaszubsko-Kociewskiego Stowarzyszenia im. Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”, odpowiadającej za uroczystości, zapowiedział, że pojawią się na niej liczne delegacje wojskowe.

Zwróciliśmy się z prośbą do ministra Antoniego Macierewicza o wystawienie asysty wojskowej i zaraz taką asystę dostaliśmy. Będzie Kompania, Orkiestra Reprezentacyjna i Sztandar Dowództwa Marynarki Wojennej. Na uroczystości pojawi się wielu przedstawicieli władz – posłowie, senatorowie, samorządowcy. Odczytany zostanie także list od prezydenta Andrzeja Dudy – powiedział Roman Dambek.

Po Mszy św. wszyscy przemaszerują na miejsca śmierci porucznika Dembka, nad Jeziorem Dąbrowskim.

Wieś będzie udekorowana, oflagowana, będzie apel poległych nad Jeziorem Dąbrowskim pod krzyżem w Gołubiu, gdzie porucznik Dambek zginął. Na czele pójdą przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Kawalerii „Hubal” i 2. Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich potem poszczególne Kompanie Reprezentacyjne i Poczty Sztandarowe – zaznaczył prezes Stowarzyszenia.

 Kaszubsko-Kociewskiemu Stowarzyszeniu im. Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” udało się przywrócić w okolice miejsca śmierci pułkownika krzyż, który został zdewastowany kilka lat temu.

Ten krzyż powrócił w pobliżu tego miejsca nad jeziorem. Dostaliśmy pozwolenie od marszałka. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku, kiedy będziemy mieli możliwość upiększenia tego miejsca, zaprosimy prezydenta Andrzeja Dudę tak, aby uroczystość miała najwyższy wymiar – wyraził swoje nadzieje prezes Dambek.

Stowarzyszenie, w przyszłości, planuje także stworzenie filmu fabularnego, ukazującego historią organizacji „Gryf Pomorski”. Ma on być „oddaniem hołdu tej narodowo-katolickiej organizacji konspiracyjnej tak okrutnie doświadczonej przez całe dziesięciolecia i praktycznie nieistniejącej w świadomości wielu Pomorzan i mieszkańców pozostałych regionów Polski”.

POLECAMY rozmowę z Romanem Dambkiem [zobacz]

RIRM

drukuj