72. rocznica śmierci porucznika Józefa Dambka

W tym roku mija 72 rocznica śmierci porucznika Józefa Dambka, przywódcy Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”. Uroczystości z tym związane odbyły się w Gołubiu na Kaszubach.

Obchody rozpoczęły się Mszą św. w kościele Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Gołubiu. Podczas homilii ks. kan. Ryszard Grzeszczuk zwrócił uwagę, że postawa tych, którzy bronili naszej Ojczyzny nigdy nie poszła na marne.

– Chcemy im i Panu Bogu podziękować za wszystko, co dla Ojczyzny czynili, a przede wszystkim za dar życia, który jest największą wartością człowieka. Dzisiaj mówimy, że ofiara życia wszystkich walczących w dobrej sprawie, w różnych podziemnych i partyzanckich organizacjach nie poszła na marne – mówił ks. kan. Ryszard Grzeszczuk, proboszcz parafii w Gołubiu.

Następnie zgromadzeni udali się nad Jezioro Dąbrowskie. To w tym miejscu w nocy z 4 na 5 marca 1944 roku z rąk niemieckiego okupanta został zastrzelony porucznik Dambek. Na uroczystościach obecni byli m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz kompania reprezentacyjna Marynarki Wojennej. Poseł Dorota Arciszewska – Mielewczyk zwróciła uwagę, że tak wielkich bohaterów, jakim był m.in. porucznik Dambek było wielu.

– Hołd, który dziś składamy nie jest hołdem jednego człowieka, lecz oddaniem czci wszystkim tym, którzy niezależnie od historycznych zawirowań swoją postawą, czynem i słowem udowadniali, że synowie Kaszub to ludzie ze stali, a ich macierzą jest Polska – podkreśliła poseł Dorota Arciszewska – Mielewczyk.

Na dzisiejsze uroczystości w Gołubiu przesłał list prezydent Polski Andrzej Duda. Oto jego fragment:

„Niech wspaniałe świadectwa miłości Ojczyzn, bezinteresowności, heroizmu, jakich mamy wiele w naszej historii będą wyzwaniem do zbiorowego poświęcenia wielkim narodowym celom. Takimi słowami św. Jana Pawła II pragnę wyrazić szacunek dla żołnierzy TOW „Gryf Pomorski”, którzy w walce o wolność ojczyzny narażali swoje życie.”

O tym, że każdy z nas powinien bronić kraju mówił poseł Janusz Śniadek.

Ojczyzna to zbiorowy obowiązek. Dla Ojczyzny warto i trzeba ponosić ofiary. Porucznik Dambek i jego koledzy, żołnierze Gryfa ponieśli najwyższe ofiary i zdali ten egzamin- akcentował Janusz Śniadek, poseł PiS.

Porucznik Józef Dambek został pośmiertnie odznaczony m.in. Orderem Virtuti Militari.

 

TV Trwam News/ RIRM

drukuj