6 osób zabitych, ponad 100 rannych w ataku na obóz uchodźców w Iraku

Sześć osób zginęło, a ponad sto zostało rannych w ataku rakietowym i moździerzowym na obóz dla irańskich uchodźców na obrzeżach Bagdadu – poinformowała iracka policja i rzecznik placówki. Na razie nikt nie przyznał się do ataku. 

Około 40 rakiet i pocisków moździerzowych uderzyło w obóz, który jest schronieniem dla około 3 100 uchodźców z Iranu, głównie ze środowisk opozycyjnych, w tym z ugrupowania Mudżahedini Ludowi (MEK).

Według rzecznika obozu irackie władze odmówiły przyjęcia rannych do szpitali. Wśród ponad stu rannych osób, kilka odniosło poważne obrażenia.

Specjalny wysłannik ONZ w Iraku Martin Kobler poinformował, że zwrócił się do władz w Bagdadzie z prośbą o zagwarantowanie opieki medycznej. Biuro wysłannika poinformowało, że irackie władze zapewniły, iż ranni są hospitalizowani. Obóz powstał na początku ub. r. w dawnej amerykańskiej bazie wojskowej Camp Liberty.

We wrześniu ub. r. ugrupowanie Mudżahedini Ludowi, kiedyś sprzymierzone z obalonym dyktatorem Iraku Saddamem Husajnem, zostało formalnie usunięte przez USA z listy organizacji terrorystycznych. Obecny rząd iracki w dalszym ciągu uważa MEK za organizację terrorystyczną i twierdzi, że jej członkowie żyją w Iraku nielegalnie.

Mudżahedini Ludowi w czasie rewolucji islamskiej w 1979 r. poparli obalenie szacha, ale potem zwrócili się przeciwko islamskiemu reżimowi. W 1986 r. zainstalowali się w Iraku i przed obaleniem Saddama dokonywali wielokrotnie zabójczych wypadów do Iranu, kraju, z którym iracki dyktator prowadził w latach 1980-88 wojnę. Ugrupowanie rozbroiło się po amerykańskiej inwazji na Irak w 2003 r.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl