fot. PAP/EPA

Iran: co najmniej 326 osób zginęło w trwających od września protestach

Co najmniej 326 osób zostało zabitych w Iranie w trwających od września protestach, które wybuchły po śmierci 22-letniej Mahsy Amini, aresztowanej przez tamtejszą policję moralności – poinformowała w sobotę organizacja praw człowieka Iran Human Rights.

Według Organizacji wśród zabitych jest 43 dzieci, w tym 9 dziewczynek i 3 obywateli Afganistanu.

Iran Human Rights poinformowała również, że co najmniej 9 demonstrantów zostało skazanych za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu narodowemu Iranu i grozi im egzekucja w trybie doraźnym.

Mahmud Amiri-Moghaddam, dyrektor Iran Human Rights, wezwał do stworzenia mechanizmu Organizacji Narodów Zjednoczonych do zbadania zbrodni irańskiego rządu podczas tłumienia protestów.

„Stworzenie przez Organizację Narodów Zjednoczonych międzynarodowego mechanizmu dochodzenia i ścigania ułatwi w przyszłości proces postawienia sprawców przed wymiarem sprawiedliwości i zwiększy cenę represji ze strony rządu Republiki Islamskiej” – powiedział.

W sobotę Olaf Scholz, kanclerz Niemiec, zapowiedział, że Unia Europejska zaostrzy w przyszłym tygodniu sankcje wobec Iranu za brutalne tłumienie protestów.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl