fot. PAP/EPA

4 lipca spotkanie papieża Franciszka z Władimirem Putinem

Ojciec Święty Franciszek spotka się 4 lipca z prezydentem Rosji. Papież przyjmie Władimira Putina tego dnia na audiencji w Watykanie – poinformował rzecznik Stolicy Apostolskiej Alessandro Gisotti.

Do spotkania Biskupa Rzymu z Putinem dojdzie podczas zapowiadanej wcześniej wizyty rosyjskiego prezydenta we Włoszech. Władimir Putin będzie u Papieża Franciszka po raz trzeci. Ostatnio wizytował Watykan w 2015 roku.

Z informacji agencyjnych wynika, że Ojciec Św. ma rozmawiać z prezydentem Rosji m.in. o obecnych napięciach w Kościele i sytuacji na Ukrainie.

O znaczeniu wizyty Władimira Putina w Watykanie mówi ks. prof. Jan Perszon.

– Z takiego spotkana dla Kościoła katolickiego wynika przynajmniej kilka pozytywnych rzeczy. Skoro prezydent Rosji jest kimś, kto współkieruje cerkwią, bo tak to w praktyce wygląda, tzw. patriarchatem moskiewskim, to na pewno dla Kościoła rzymskokatolickiego, dla głowy Kościoła, jest to okazja, żeby zintensyfikować w jakimś sensie ten dialog międzywyznaniowy, ekumeniczny. Wiemy, że czynniki polityczne w Cerkwi Moskiewskiej mają duże znaczenie. W tym sensie myślę, że mógłby to być impuls do troszkę lepszej, może bardziej owocnej rozmowy między braćmi prawosławnymi i rzymskim katolicyzmem – ocenia ks. prof. Jan Perszon.    

Ks. prof. Jan Perszon wskazuje, że rozmowy Papieża z rosyjskim prezydentem będą mogły dotyczyć również grekokatolików na Ukrainie i autokefalii cerkwi ukraińskiej, która wcześniej była posłuszna patriarsze moskiewskiemu.

Władimir Putin po raz pierwszy odwiedził Ojca Św. Franciszka w listopadzie 2013 roku. Ostatnie spotkanie z Biskupem Rzymu prezydent Rosji odbył natomiast w czerwcu 2015 roku.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl