fot. PAP/EPA

Ogólnopolskie Spotkanie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych z całej Polski

„Ewangelizacyjna forma katechezy. Ewangelizacyjny program przygotowania parafialnego do sakramentu bierzmowania” – to hasło tegorocznego Ogólnopolskiego Spotkania Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych z całej Polski i Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski zorganizowanego w Międzywodziu w woj. zachodniopomorskim.

– Na zaproszenie ks. abp. Andrzeja Dzięgi przybywamy do Międzywodzia, żeby z dyrektorami wydziałów katechetycznych z całej Polski podejmować ważne tematy związane z katechezą, nauczaniem religii w szkole i katechezą parafialną. Jest to taka dobra chwila, żeby dzieląc się pewnymi doświadczeniami, podsumować mijający rok szkolny i jeszcze przed wakacjami zaproponować to, co się rozpocznie 1 września, w nowym roku szkolnym i katechetycznym – wskazał przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP ks. bp dr Marek Mendyk.

Sposób katechizacji powinien być odpowiednio dobrany do młodego pokolenia, funkcjonującego we współczesnym świecie – podkreślił ks. bp dr Wojciech Skibicki, dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Diecezjalnej Elbląskiej.

Dzisiaj jest to przekaz pewnie krótkich treści, dynamicznych, które powinny się zmieniać, powinny być dostosowane do języka młodych, dlatego że bardzo często zdarza się tak, że mijamy się na tej płaszczyźnie komunikacji – podkreślił ks. bp dr Wojciech Skibicki.

O tym, jak ważny jest język przekazu w katechizacji, mówił także ks. Robert Kaczmarek z Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Katowicach.

– Młodzież rzeczywiście wielu pojęć teologicznych nie rozumie. Dla nich to jest jakaś abstrakcja, dlatego myślę, że trzeba iść tropem ks. prof. Misiaszka, który mówi, że trzeba tak mówić, przekazywać wiarę takim językiem, który będzie pokazywał użyteczność tych prawd w życiu młodych ludzi, czyli pokazać, że to, co głosimy, rzeczywiście przyda się tym młodym ludziom w życiu. To jest chyba klucz do tego języka – wskazał ks. Robert Kaczmarek.

Forma katechezy to pierwsze zagadnienie poruszane podczas spotkania. Drugim tematem było przygotowanie do sakramentu bierzmowania.

Może ono się odbywać w parafii zamieszkania tego ucznia albo w parafii, gdzie chodzi do szkoły, dlatego że część uczniów wyjeżdża z małych środowisk, mieszkają w bursach czy internatach i wtedy mogą to przygotowanie odbywać w parafii, w której jest ta bursa czy internat. (…) Dzisiaj musimy przypominać to, co papież Franciszek przypomina – że bierzmowanie jest sakramentem – zaznaczył ks. bp dr Wojciech Skibicki.

Sakramentem, który – jak dodał ks. bp Skibicki – niesie w sobie konkretną łaskę. Do Międzywodzia przybyło ponad 60 osób. Po części konferencyjno-dyskusyjnej uczestnicy spotkania wzięli udział we Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. abp. Andrzeja Dzięgi, metropolity szczecińsko-kamieńskiego.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl