4 grudnia odbędą się wybory prezydenckie w Austrii

Rada Narodowa czyli izba deputowanych parlamentu Austrii zatwierdziła w środę przeprowadzenie 4 grudnia powtórzonej drugiej tury wyborów prezydenckich, co miało się pierwotnie odbyć 2 października.

Przyczyną tego opóźnienia jest wykryte wadliwe wykonanie kart do głosowania pocztą, grożące ujawnianiem głosów przed ich dostarczeniem komisjom wyborczym.

W drugiej turze wyborów prezydenckich 22 maja kandydat opozycyjnej prawicowo-populistycznej Austriackiej Partii Wolności (FPOe) Norbert Hofer przegrał różnicą niespełna 31 tys. głosów z popieranym przez polityczną lewicę byłym przywódcą austriackich Zielonych Alexandrem Van der Bellenem. Na wniosek FPOe austriacki Trybunał Konstytucyjny nakazał 1 lipca ponowne przeprowadzenie głosowania we wszystkich okręgach w następstwie naruszenia przepisów służących zabezpieczeniu przed manipulacjami wyborczymi.

Sprawa dodatkowo skomplikowała się na początku września po ujawnieniu, że wśród kart odebranych już przez wielu zamierzających głosować pocztą wyborców są i takie, które po ich wypełnieniu i zaklejeniu zaczynają się rozpadać. Uznano wtedy, że jest za mało czasu na pełną wymianę wadliwych kart przed wyznaczonym na 2 października głosowaniem, i postanowiono je opóźnić.

Przesunięcie terminu wyborów poparli w Radzie Narodowej współrządzący socjaldemokraci i ludowcy (chadecy), jak również Zieloni oraz liberalny ruch NEOS (Nowa Austria). Przeciw była postulująca zlikwidowanie bądź przynajmniej gruntowne zreformowanie głosowania pocztą FPOe oraz optujące za wystąpieniem ze strefy euro ugrupowanie Team Stronach austriacko-kanadyjskiego miliardera Franka Stronacha.

FPOe od dłuższego czasu znacznie wyprzedza w sondażach pozostałe austriackie partie, ciesząc się poparciem około jednej trzeciej elektoratu. W swym programie eksponuje potrzebę zaostrzenia polityki imigracyjnej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl