36. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych

Anna Walentynowicz powinna być dla nas wzorem do naśladowania. Nigdy nie wyrzekła się ideałów o które walczyła w 1980 r. – powiedziała premier Beata Szydło.

Szefowa polskiego rządu bierze udział w obchodach 36 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. W Gdańsku złożyła kwiaty przed pomnikiem legendy „S”.

Premier powiedziała, że w sierpniu 1980 roku Polacy poczuli się wolni. Dzięki ich determinacji i porozumieniom, które zostały podpisane w Gdańsku i innych miastach zrobiono pierwszy krok ku wolności – podkreśliła Prezes Rady Ministrów.

Dzisiaj oddajemy hołd bohaterom sierpnia 1980 roku. Jedną z nich była właśnie Anna Walentynowicz. Całe życie poświęciła walce o godne życie, walce o wolność i solidarność. Była zaangażowana w pomoc innym. Sama stała się „Anną Solidarnością”. To właśnie ona jest symbolem tamtych dni – zaznaczyła premier.

Piotr Walentynowicz, wnuk Anny Walentynowicz, podziękował obecnemu rządowi za pamięć o bohaterach sierpnia 1980 r.

Nie pozwalacie, aby zapomniano o ludziach, których zasługi dla Polski są niekwestionowalne, a mimo tego przez długie dziesięciolecia ludzie ci byli zagrzebywani w jakimś obrzydliwym, ohydnym dole niepamięci. Tak jak w przypadku naszej mamy i babci, którą usuwano z przestrzeni publicznej, za to właściwie, że była uczciwa i nie godziła się z krzywdą ludzką, nie dała się nigdy przekupić i pozostała wierna wartościom i ideałom, z których właściwie Solidarność się wywodzi- zaznaczył wnuk Anny Walentynowicz.

Główne uroczystości w ramach obchodów Sierpnia 1980 rozpoczną się o godz. 14.00 w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Następnie zgromadzeni przejdą z sali BHP przed pobliską bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej. Tam zostaną złożone kwiaty.

Uroczystości zakończy Msza święta sprawowana w Bazylice św. Brygidy.

Transmisję Eucharystii przeprowadzą Radio Maryja i TV Trwam.

PAP/RIRM

drukuj